lyssna_nu.png
رادیو علمی
خبرها

پایگاه هوایی حمیمیم سوریه در اختیار روسیه قرار می گیرد

بر اساس توافق انجام شده میان دو کشور روسیه و سوریه که امروز با امضای ولادیمیر پوتین نهایی شد، پایگاه هوایی حمیمیم در استان لاذقیه سوریه در اختیار نیروی هوایی روسیه قرار می گیرد.

معاهده تاریخی صلح کلمبیا امضا شد

رئیس‌جمهوری کلمبیا و رهبر شورشیان چپ‌گرای فارک با امضای توافق صلح رسما به جنگ ۵۲ ساله‌ای که بیش از ۲۶۰ هزار کشته برجای گذاشت، پایان دادند.

پوتین:

با اصلاحات می‌شد جلوی سقوط اتحاد شوروی را گرفت

رئیس‌جمهور روسیه خاطر نشان کرد، حزب کمونیست اتحاد شوروی سابق باید به جای آن که اجازه به سرنگونی شوروی بدهد این بلوک را تبدیل به یک نهاد دموکراتیک می کرد.

سخنگوی رسمی وزارت خارجه مصر: همه طرف‌ها بایستی به حاکمیت سوریه احترام بگذارند و مبارزه با تروریسم بهانه‌ای برای اجرای مانورهای سیاسی یا مهندسی مجدد نقشه جغرافیایی سیاسی به‌ویژه در شمال سوریه نباشد

پرهیز چند بانک ایرانی از معامله با قرارگاه خاتم‌الانبیا

روزنامه کیهان می‌نویسد برخی بانک‌های کشور در مسیر خودتحریمی افتاده‌ و در اجرای توافق FATF از راه‌اندازی کار اشخاص حقیقی و حقوقی تحریم شده طفره می‌روند.

جرمی کوبین: ناتو باید تعطیل شود

یک روزنامه نگار انگلیسی ویدئویی از رهبر فعلی حزب کارگر این کشور منتشر کرد که در آن وی خواهان تعطیل کردن ناتو و متوقف کردن فعالیت این ائتلاف نظامی شده است.

فرهنگی / هنر /

موسیقی کلاسیک

موسیقی سبک

موسیقی فیلم

موسیقی تکنو

موسیقی بی کلام ایرانی

   در زیر دو اجرای بسیار عالی از «کارمن بیچار» دوئت «چارداش» اثر مونتی و «زیگونر وایزن» یا آوای کولی اثر « ساراساته» را خواهید دید

کارمن پیچار متولد 1984 در شهر "لیوبلیانا"، پایتخت اسلوونی، نوازندگی ویولن سل را از پنج سالگی شروع کرد. در نوزده سالگی (2003) موفق به اخذ گواهی پایان نامه ی مدرسه ی معتبر موسیقی و باله ی ماریبور گردید و همان سال مدرک موسیقی خود را از آکادمی دانشکده ی موسیقی "زاگرب" نیز اخذ کرد. دو سال بعد مدرک استادی خود را از مسترکلاس پروفسور والتردسپالی گرفت و همچنین دوره ی مسترکلاس پروفسور رینهارد لایزکو را در دانشگاه هنر وین با موفقیت به پایان رسانید.

کارمن پیچار در بیست و سه سالگی اولین حضور جدی خود را در عرصه ی نوازندگی "چلو" در ارکستر فیلارمونیک اسلوونی با اجرای قطعه ی کنسرتو ویولن سل "الگار" تجربه کرد.

در سال 2001 مقام نخست نوازندگی را در مسابقات بین المللی معتبر "دکتر لوئیس سیگال" در شیلی به دست آورد. همچنین کسب مقام دوم مسابقات نوازندگان جوان "یورو ویژن" در سال 2002 و مقام سوم مسابقات بین المللی “Antonio Janigro” مخصوص نوازندگان "چلو" را در کارنامه ی خود دارد. وی به عنوان سولیست در ارکسترهای اسلوونی از قبیل ارکستر فیلارمونیک، ارکستر سمفونیک RTV و ارکستر نمایش خانه ی ملی عضویت دارد.

در خارج از اسلوونی نیز وی در ارکستر سمفونیک رادیو برلین، ارکستر فیلارمونیک زاگرب، ارکستر واراژدین و آنسامبل چلومانیا نوازندگی می کند و به این سبب با رهبران ارکستر بزرگ جهان چون اسرائیل مارک، ویکسلاو شوتئی، ان شاوو، مارکو لتونیا، مارتین سیگارت، جانوسکی ، سیان ادواردز، اروش لایوویک، پاول دشوپالی، دیوید دلپینو و نوازندگان بزرگی چون پرگامنشکوف ، کیشا مایسکی، جیوانی سولیما و موندزی کار کرده است

اولین اثر منتشر شده از او در سال 2006، یک سی دی شامل کنسرتو ویولن سل هایی از دوورژاک و شوستاکوویچ است. در سال 2011، دومین سی دی او که شامل کنسرتوهایی از نیک کوهار، ووگلارسویار و خاچاطوریان برای همراهی ارکستر فیلارمونیک اسلوونی انتشار یافت. آخرین اجرای زنده ی او در مارس 2012 اجرای کنسرتو ویولن سل اثر"لبیک" در فستیوال موسیقی اسلوونی بود.

او طی چندین سال گذشته به عنوان دستیار پروفسور والتر دسپالی در آکادمی موسیقی دانشگاه زاگرب و همچنین در سمت استادی ویولن سل آکادمی لیوبلیانا مشغول تدریس است.

مجله ماهانه زنان و موسیقی