lyssna_nu.png
رادیو علمی
خبرها

پایگاه هوایی حمیمیم سوریه در اختیار روسیه قرار می گیرد

بر اساس توافق انجام شده میان دو کشور روسیه و سوریه که امروز با امضای ولادیمیر پوتین نهایی شد، پایگاه هوایی حمیمیم در استان لاذقیه سوریه در اختیار نیروی هوایی روسیه قرار می گیرد.

معاهده تاریخی صلح کلمبیا امضا شد

رئیس‌جمهوری کلمبیا و رهبر شورشیان چپ‌گرای فارک با امضای توافق صلح رسما به جنگ ۵۲ ساله‌ای که بیش از ۲۶۰ هزار کشته برجای گذاشت، پایان دادند.

پوتین:

با اصلاحات می‌شد جلوی سقوط اتحاد شوروی را گرفت

رئیس‌جمهور روسیه خاطر نشان کرد، حزب کمونیست اتحاد شوروی سابق باید به جای آن که اجازه به سرنگونی شوروی بدهد این بلوک را تبدیل به یک نهاد دموکراتیک می کرد.

سخنگوی رسمی وزارت خارجه مصر: همه طرف‌ها بایستی به حاکمیت سوریه احترام بگذارند و مبارزه با تروریسم بهانه‌ای برای اجرای مانورهای سیاسی یا مهندسی مجدد نقشه جغرافیایی سیاسی به‌ویژه در شمال سوریه نباشد

پرهیز چند بانک ایرانی از معامله با قرارگاه خاتم‌الانبیا

روزنامه کیهان می‌نویسد برخی بانک‌های کشور در مسیر خودتحریمی افتاده‌ و در اجرای توافق FATF از راه‌اندازی کار اشخاص حقیقی و حقوقی تحریم شده طفره می‌روند.

جرمی کوبین: ناتو باید تعطیل شود

یک روزنامه نگار انگلیسی ویدئویی از رهبر فعلی حزب کارگر این کشور منتشر کرد که در آن وی خواهان تعطیل کردن ناتو و متوقف کردن فعالیت این ائتلاف نظامی شده است.

Predictions_4_World_War_III__22222-3.jpg

نظرسنجی‌ گالوپ،

نیمی از آمریکایی‌ها دولت این کشور را تهدیدی علیه آزادی شهروندان می‌دانند

آخرین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که از هر دو شهروند آمریکایی، یک نفر دولت این کشور را تهدیدی علیه آزادی‌های فردی محسوب می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری سازمان گالوپ، تازه‌ترین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که نیمی از شهروندان آمریکایی بر این باور هستند که دولت این کشور تهدیدی فوری علیه حقوق و آزادی شهروندان به شمار می‌آید.

بر اساس نظرسنجی انجام شده گالوپ، ۴۹ درصد شهروندان آمریکایی اعلام کردند که دولت این کشور علیه حقوق و آزادی شهروندان عادی آمریکایی یک تهدید محسوب می‌شود این در حالی است که، در سال ۲۰۰۳ تنها یک سوم آمریکایی‌ها با این نظر موافق بودند و این میزان به مرور افزایش یافت به گونه‌ای که در سال ۲۰۰۶ به ۴۴ درصد و در سال ۲۰۱۰ به حدود ۴۹ درصد رسید.

نظرسنجی گالوپ طی روزهای ۹ تا ۱۳ ماه جاری میلادی انجام شد.

​ایلنا

Lawrence-Wilkerson400.jpg

مقام سابق آمریکایی:

400 سرمایه دار سیاست خارجی واشنگتن را دیکته می کنند

رییس دفتر وزیر خارجه پیشین آمریکا اعلام کرد: حدود 400 سرمایه دار بزرگ آمریکایی سیاست خارجی واشنگتن را به کاخ سفید دیکته و در واقع آن را اداره می کنند.

'لورنس ویلکرسون' رییس دفتر کالین پاول وزیر خارجه پیشین آمریکا در گفت و گو با رادیو 'بالت کوم' لتونی خاطرنشان کرد: حدود 400 سرمایه دار آمریکایی که مجموع سرمایه آنها بیش از یک هزار میلیارد دلار است، سیاست آمریکا را تعیین می کنند.

وی افزود: سرمایه داران تمام فرآیندهای سیاسی در آمریکا را از پشت صحنه مدیریت می کنند.

ویلکرسون با بیان این که تمرکز ثروت ها در آمریکا در دست گروهی از ثروتمندان غیرمنصفانه و ناعادلانه است، اظهار کرد: توزیع ثروت در آمریکا توهین آمیز و بسیار غیرمعقول است.

مقام سابق آمریکایی با انتقاد از نظام سرمایه داری این کشور خاطرنشان کرد: نابرابری شدیدی در آمریکا وجود دارد و در هیچ کشوری این قدر فاصله طبقاتی نیست.

وی ادامه داد: زمام امور آمریکا در دست حدود یک درصد افراد قرار دارد که با استفاده از موقعیت خود آن را از پشت صحنه اداره می کنند.

ویلکرسون از سال 2002 تا 2005 ریاست دفتر کالین پاول وزیر امور خارجه پیشین آمریکا را برعهده داشت.

رسانه های خبری بارها از نفوذ فراوان سیاسی سرمایه داران آمریکایی خبر داده اند که در واقع مدیریت آمریکا را برعهده دارند و شخص رییس جمهور در این سیستم مجری تصمیمات آنهاست که تمام اقدامات و تصمیم گیری ها را با هماهنگی سرمایه داران در پشت صحنه انجام می دهند.

این وضعیت بارها باعث شده است که سرمایه داران آمریکایی برای تامین منافع صنایع دفاعی یا بخش های تجاری نفتی تحت مالکیت خود جنگ هایی را از طرف آمریکا بر کشورهای دیگر تحمیل کنند که حمله این کشور و متحدانش به عراق در سال 2003 و اشغال دهساله آن از این جمله است.

ایرنا

1808483400.jpg

به منظور مبارزه با تروریسم؛ روسیه، مصر و سوریه تشکیل جبهه منطقه‌ای می دهند

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که در جریان دیدار با همتای مصری خود با وی بر سَر تشکیل جبهه منطقه ای متشکل از روسیه، مصر و سوریه برای مبارزه با تروریسم به توافق رسیده است.

به گزارش روسیا الیوم، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه امروز سه شنبه پس از دیدار با «عبدالفتاح السیسی» همتای مصری خود، با وی نشست خبری مشترک برگزار کرد.

بر اساس این گزارش، وی در جریان این نشست از توافق با همتای مصری خود بر سَر تشکیل یک جبهه منطقه ای متشکل از مصر، روسیه و سوریه برای مبارزه با تروریسم خبر داد.

پوتین همچنین بر لزوم تقویت روابط مسکو و قاهره در تمامی زمینه ها تأکید کرد.

رئیس جمهوری روسیه ضمن هشدار درباره خطر تروریسم برای منطقه و جهان، اظهار داشت: من و همتای مصری ام درباره خطرات تروریسم و گسترش افسارگسیخته آن در نقاط مختلف هم عقیده هستیم.

وی همچنین از توافق دو طرف برای آغاز پروژه های اقتصادی مشترک در آینده نزدیک خبر داد.

​مهر

Lavrov400.jpg

لاوروف:                              عصر سلطه غرب پایان یافته است

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد: عصر سلطه غرب بر جهان که صدها سال به طول انجامید به سر آمده و پایان یافته است.

لاوروف روز دوشنبه در همایش سیاسی جوانان روسی با عنوان « عرصه اندیشه» که در کلیزما در غرب مسکو برگزار شد، گفت: در شرایط کنونی سلطه غرب با تضادهای واقعی و پیدایش مراکز جدید قدرت در منطقه آسیا و اقیانوس آرام مواجه شده است.

وی از اینکه غرب در صدد است بخشی از منافع سیاسی خارجی خود را با ترویج یا تحمیل ارزش های مورد نظر خود به کشورهای دیگر تامین کند، انتقاد کرد.

وزیر خارجه روسیه خاطرنشان کرد: امروز شاهد تلاش غرب برای حفظ سلطه خود در عرصه بین المللی از راه های غیرمعمول از جمله اعمال فشار بر کشورهای دیگر، استفاده از تحریم ها و بکارگیری نیروی نظامی هستیم که با نقض معیارهای قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل انجام می گیرد که این اقدامات موجب بروز هرج و مرج در عرصه بین المللی و مناسبات بین کشورها می شود.

لاوروف ادامه داد: تلاش های غرب برای حفظ سلطه خود، برخی کشورها را به مناطق در حال رشد و فعالیت گروه های تروریستی تبدیل می کند.

رییس دستگاه دیپلماسی روسیه در این رابطه به حملات کشورهای غربی به عراق و لیبی اشاره و اظهار کرد: اقدامات غرب در افغانستان به حمایت از طالبان منجر شد که قصد انتقام گیری از شوروی قبل از فرو پاشی را داشت و در این رابطه غرب پیدایش گروه تروریستی القاعده را نادیده گرفت.

لاوروف ادامه داد: در زمان حاضر هم تلاش می کنند همین اقدامات را در مورد سوریه انجام دهند و بر اثر این اعمال غرب در بخش هایی از عراق و سوریه داعش اعلام سلطه کرده است.

وی همچنین گفت: تروریسم هر بار ظاهر خود را تغییر می دهد، اما با هر تغییر وحشتناک تر می شود. این مساله ما را متقاعد می کند که باید با تروریسم بدون هر گونه معیارهای دوگانه مبارزه کرد و نباید از آن برای اهداف خود استفاده کرد.

لاوروف افزود: نخست این گونه رفتار غیراخلاقی و دوم این که کنترل تروریست ها محال و ناممکن است. تضاد واقعی میان پیشبرد دمکراسی به شیوه غربی و در عین حال خودداری کشورهای غربی از بحث واقعی در مورد برقراری دمکراسی در مناسبات بین المللی وجود دارد.

لاوروف در ادامه سخنان خود مدعی افزایش محبوبیت ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه در سطح بین المللی شد و گفت: هنگامی که نظرسنجی های عمومی برگزار و با مردم در کشورهای دیگر گفت وگو می شود، افزایش محبوبیت پوتین در خارج محرز می شود. این امر به دلیل احترام به سیاستمداران مستقل و تمایل آنها برای رعایت معیارهای قوانین بین المللی و احترام و پایبندی به توافق هایی است که به دست می آورند.

وزیر خارجه روسیه خاطرنشان کرد: روسیه در حالی که برای گفت و گوهای سازنده و برابر با آمریکا و اتحادیه اروپا آماده است، قصد ندارد از سیاست های خارجی و داخلی مستقل خود صرف نظر کند.

وی افزود: اگر شرکای غربی با روسیه روابط یکسان برقرار می کردند و به منافع آن توجه می کردند رویارویی کنونی در رابطه با پیشروی ناتو به سوی مرزهای روسیه به وجود نمی آمد و بحران اوکراین بروز نمی کرد.

لاوروف خاطرنشان کرد: بحران اوکراین به دلیل خودداری غرب از همکاری با روسیه در مورد ساختار امنیتی منطقه اروپا و ایجاد ساختار واحد امنیتی در این قاره به وجود آمد. این یک مساله حاد است و بقیه مسایل از جمله تراژدی اوکراین از ان منشاء گرفته است.

ایرنا

01-Apollo-14-Edgar-Mitchell400.jpg

فضانورد آمریکا:

موجودات فضایی در دوران جنگ سردمانع بروز جنگ هسته ای شدند

فضانورد سابق آمریکایی و ششمین انسانی که قدم به سطح ماه گذاشت، مدعی شد که در دوران جنگ سرد میان اتحادجماهیر شوروی سوسیالیستی و آمریکا موجودات فضایی به قصد جلوگیری از بروز جنگ های هسته ای به زمین سفر کرده اند.

ادگار میچل فضانورد آمریکایی که ششمین فضانوردی بود که در سال 1971 قدم بر سطح ماه گذاشت، در گفت و گو با نشریه آمریکایی میرور مدعی شد که موجودات فضایی همزمان با انجام نخستین آزمایشات هسته ای آمریکا در سال 1945 به کره زمین سفر کرده اند.

به گفته وی ، موجودات فضایی با اطلاع از انجام آزمایشات هسته ای و به منظور آگاهی پیدا کردن از توانمندی های نظامی ساکنان زمین وجلوگیری از بروز یک جنگ هسته ای به زمین سفر کرده بودند.

وی ادعا کرد که بسیاری از افسران نیروی هوایی آمریکا در دوران جنگ سرد میان شوری و آمریکا ، این حرف را تایید می کنند و در گفت و گوهایی با او گفته اند که در آن دوران بشقاب پرنده های زیادی را دیده اند که بر فراز منطقه پرواز می کرده اند و درموارد زیادی موشک های هسته ای مستقر در این منطقه را از کار انداخته ومانع پرواز های آزمایشی این موشک ها شده اند.

این فضا نورد 84 ساله آمریکای از نخستین روز فرود سفینه فضایی آپولو 14 بر سطح ماه که او یکی از سرنشینان آن بود ، تا کنون همواره از نظریه وجود موجودات فضایی حمایت کرده و مدعی شده است که این موجودات حدود 70 سال پیش یک بار در نزدیکی شهر رازول در ایالت نیومکزیکو آمریکا به اسارت نیرو های آمریکایی در آمده اند.

وی مدعی شده است که مقامات دولت آمریکا از ترس این که فن آوری های ارزشمندی که در تماس با این موجودات به دست آورده اند به دست دولت شوروی سوسیالیستی بیافتد همواره خبرمربوط به این واقعه را تحت عنوان اطلاعات مافوق محرمانه از مردم کشور مخفی نگه داشته اند.

ایرنا

مهرگان: لازم به یادآوری است که پرفسور هشترودی در زمان حیات خود در مصاحبه با خبرنگار روزنامه کیهان (کیهان سابق) وجود سفینه های فضایی و حتی آمدنشان به کره زمین را تائید کرده بود.

400--12.jpg

بزرگترین شرکت آمریکایی در راه تهران

شرکت شلمبرژه آمریکایی و انگلیسی به‌عنوان بزرگترین شرکت خدمات نفتی جهان در حالی آماده بازگشت به ایران شده که پالایشگاه‌های آسیایی و آفریقایی برای خرید نفت ایران در دوران پساتحریم صف کشیده‌اند.

با توافق هسته‌ای ایران و غرب پیش بینی می‌شود در قالب یک برنامه زمان بندی وزنه ۱۱ تحریم بین‌المللی از پای صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ایران باز شود.

براساس توافق ایران با گروه ۱+۵، صادرات و واردات و حمل نفت، فرآورده نفتی، گاز و پتروشیمی ایران، واردات تجهیزات یا تکنولوژی کلیدی نفتی به کشور، سرمایه گذاری خارجی در صنایع نفت و انرژی، طراحی و ساخت نفتکش، خدمات بیمه‌ای یا بیمه اتکائی نفتکش‌ها، ارائه خدمات پرچم و تعیین وضعیت برای کشتی‌های نفتکش و گازبر ایرانی آزاد خواهد شد.

همزمان با قوت گرفتن احتمال لغو یکجای تمامی تحریم‌های نفتی ایران بازارهای جهانی نفت و انرژی و همچنین شرکت های بزرگ چند ملیتی به لغو تحریم های نفتی ایران واکنش‌های مختلفی نشان داده اند.

شلمبرژه آماده بازگشت شد

پال کیبزگارد مدیر اجرایی شرکت انگلیسی-آمریکایی شلمبرژه که یکی از بزرگ ترین شرکت‌های خدمات نفتی در جهان به شمار می‌رود از بازگشت قریب الوقوع خود به صنایع نفت و گاز در صورت لغو تحریم‌ها خبر داده است.

آفریقای جنوبی مشتری نفت شد

آنکوانا ماشابان وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی هم با بیان اینکه با توجه به امضای توافق هسته‌ای به ایران و ۶ قدرت جهانی، آفریقای جنوبی به دنبال از سرگیری روابط تجاری با ایران از جمله واردات نفت است، گفت: آفریقای جنوبی هرگز موافق اعمال تحریم‌ها علیه ایران نبوده و پالایشگاه‌های نفت این کشور از منع صادرات نفت علیه ایران لطمه خوردند.

آسیایی‌ها کاندیدای خرید نفت ایران

خبرگزاری‌های بین‌المللی گزارش می دهند: پالایشگاه های آسیایی که انتظار دارند تهران در تلاش برای باز پس گیری سهم خود از بازار، نفت خام خود را با قیمتی رقابتی عرضه کند، آماده اند تا به محض شنیدن خبر لغو تحریم ها، نفت بیشتری از ایران وارد کنند.

بی کی نامدو رئیس چند پالایشگاه شرکت هندوستان پترولیوم در واکنش به لغو تحریم‌های نفتی ایران، تصریح کرد: اگر پس از توافق خدمات بیمه ای برای پالایشگاه‌های هند در دسترس باشد و ایران به ارائه تخفیف در قیمت نفت و هزینه حمل آن ادامه دهد، ما به دنبال خرید نفت این کشور خواهیم بود

رایزنی نفتی روس‌ها برای ایران در اوپک

الکساندر نوواک وزیر فدراسیون انرژی روسیه با بیان اینکه دولت روسیه با عبدالله البدری دبیرکل اوپک روز ۳۰ جولای در مسکو در مورد بازارهای نفت و وضعیت ایران رایزنی خواهند کرد، اعلام کرد: روسیه که رقم تولید خود را به بالاترین رقم از زمان فروپاشی شوروی سابق یعنی ۱۰.۷۱ میلیون بشکه در روز رسانده، سال آینده نیز تولید بالای خود را حفظ خواهد کرد.

علاقه مندی دوباره شل برای بازگشت

سخنگوی شرکت انگلیسی-هلندی هم با بیان اینکه این شرکت خواهان همکاری و مشارکت در پروژه های نفت و گاز ایران با رعایت کامل قوانین موجود در بندهای توافق هسته ای است، تاکید کرد: شل خواهان حضور در طرح های توسعه‌ای و ظرفیت های موجود در صنعت نفت و گاز ایران است.

در همین حال در طول یک ماه گذشته تاکنون شرکت انی ایتالیا، توتال فرانسه، لوک اویل و گازپروم روسیه و چندین شرکت سوئیسی، آلمانی و فرانسوی خواستار بازگشت به بازار و صنایع نفت و انرژی ایران شده اند.

واکنش نفتی ایران به لغو تحریم‌ها

سید محسن قمصری مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه قراردادهای فروش نفت برای سال ٢٠١٥ با مشتریان سنتی، به صورت کامل امضا شده است، گفت: مشتریان سنتی ایران آماده افزایش خرید نفت از ایران هستند.

حسین اسماعیلی مدیرکل اروپا، آمریکا و همسایگان دریای خزر وزارت نفت لینده، زیمنس، مرسدس دایملر، باسف، فولکس واگن، جی آی زد (GIZ) و دهها شرکت آلمانی، اوایل هفته آینده و بعد از توافق ایران و ١+٥ بعنوان نخستین هیئت بلند پایه اروپایی وارد تهران می شوند.

محمد حسن پیوندی معاون شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با اشاره به برگزاری کنفرانس همکاری مشترک ایران و اتحادیه اروپا در هفته آینده، اظهار داشت: در این کنفرانس که می توان آن را نخستین اقدام مشترک اقتصادی ایران و اتحادیه اروپا باشد، بسیاری از مسئولان تجاری و صنعتی کشورمان سخنرانی خواهند داشت.

علی محمد بساق زاده مدیر تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی هم تاکید کرد: با ورود مشتریان اروپایی به بازار جهانی محصولات پتروشیمی ایران قیمت این محصولات افزایش می یابد، زیرا پیش از این شرکت های پتروشیمی به دلیل محدودیت مشتری مجبور به کاهش قیمت ها بودند.

مهر

635674729865457230400.jpg

استقبال شرکت‌هاي نفتي جهان از توافق

فایننشال تایمز نوشت: با توافق هسته ای ایران، تولیدکنندگان غربی در صدد بازگشت به پروژه های قبل از تحریم اند.

روزنامه فایننشال تایمز در اینترنت امروز در گزارشی به قلم روبین میلز در مرکز بروکینگز در دوحه نوشت: شرکتهای نفتی بین المللی دچار مشکلند اما پس از توافق هسته ای روز سه شنبه، ایران ناگهان یک راه حل بنظر میرسد.

با توجه به احتمال تضعیف مجدد قیمتهای نفت و گاز با بازگشت ایران به بازار بین المللی نفت، مهارت اصلی شرکتهای بزرگ در اجرای پروژه های تجاری پیچیده که به لحاظ فنی چالش برانگیزند، بیشتر یک دردسر به نظر میرسد.

آنها از یک طرف با پروژه های پرهزینه در کانادا،‌ قطب شمال و بخش های دور افتاده آفریقا، استرالیا و آسیای مرکزی مواجه اند و از طرف دیگر سرمایه گذاری شان در تولید نفت و گاز شیل موفقیت چندانی نداشته است و سطح تولید کلی آنها راکد یا رو به کاهش بوده است. آنها به تولید عظیم، درازمدت و کم هزینه برای ایجاد توازن در پروژهای پرهزینه ترشان نیاز دارند.

شرکتهای بزرگ انرژی قبلا نیز دچار این وضعیت بوده اند. در سالهای دو هزار و نه تا دو هزار و ده با چند سال رکود قیمتهای نفت، شرکتهای رویال داچ شل، اکسون موبیل،؛ لوک اویل، بی پی، استات اویل و دیگران در سطح وسیعی برای بدست آوردن قراردادهای سخت در عراق وارد عمل شدند.

از آن زمان تاخیر در پرداختها، بالارفتن هزینه ها و مشکلات زیرساختاری منجر به کاهش درآمد و مشکلات دیگری برای شرکتهای بزرگ انرژی شده است.

قرارداد نفتی ایران که هنوز در دست تنظیم است، به لحاظ طرح کلی تفاوت چندانی با قراردادهای عراق ندارد اما در مرحله اجرا بسیار جذاب تر است. شرکتهای نفتی بین المللی همراه با کارشناسان مستقل متعدد در تنظیم چارچوب قرارداد جدید نقش داشته اند.

قراردادهای متقابل ایران نسبت به دهه هزار و نهصد و نود و اوایل دهه دو هزار بهبود چشمگیری یافته است. در قراردادهای قبلی خطرات زیادی متوجه سرمایه گذار بود و مشوقی برای انتقال تخصص یا افزایش تولید و ذخایر نبود.

در حالیکه هنوز مرکب قرارداد هسته ای خوش نشده است، شرکتهای نفتی غربی بدون شک در صدد بر می آیند به پروژه های ایران قبل از تحریم ها باز گردند. شرکت ئی ان آی به دارخوین، شل به یادآوران و توتال به آزادگان.

شرکتهای نفتی آسیایی عمدتا چینی که طی دوره تحریم ها در سطح پایین به فعالیت ادامه دادند، در آنجا باقی خواهند ماند اما توانایی های فنی شان از نظر ایرانیان چندان بالا نیست.

گرچه روسها با اهمیت سیاسی که دارند، در این عرصه نقش خواهند داشت. شرکت گازپروم نِفت قبلا در مورد حوزه آذر در ادامه پروژه بدرای خود در عراق وارد مذاکره شده است.

اما شاید شرکتهای بزرگ آمریکایی جالب تر از همه باشد. آنها اخیرا هیچ تجربه ای در این کشور ندارند اما به دلایل سیاسی ایرانیان تمایل زیادی به مشارکت آنها دارند. اکسون موبیل، شِورون، کونوکو فیلیپس و شاید اورینتال از جمله شرکتهایی اند که تمایلشان به همکاری مسلم است. اما آمریکایی ها همچنان با محدودیتهای ناشی از تحریم های آمریکا مواجهند ولی ممکن است در هر زمان ممکن در مورد گزینه های موجود وارد مذاکره شوند.

حضور در ایران برای بزرگترین شرکتهای نفتی یک ضرورت است. اما این امر فقط زمانی به حل مشکل آنها کمک خواهد کرد که بتوانند مشکلات موجود در قراردادها و خطرات متعدد حقوقی و سیاسی در خارج و داخل ایران را مدیریت کنند.

فرارو


obama.jpg

اوباما: این توافق هماهنگ با سنت رهبری آمریکا در دنیا است

هر اقدام کنگره در ممانعت از اجرای توافق را وتو می‌کنم

باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا پس از بیانیه مشترکی که توسط وزیر امور خارجه کشورمان و موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا قرائت شد به سخنرانی پرداخت.

وی با بیان این‌ ادعا که یک دیپلماسی آمریکایی می‌تواند تغییر واقعی و معناداری را به وجود بیاورد، تغییراتی که کشور ما و دنیا را امن‌تر می‌کند، گفت: این توافق هماهنگ با سنت رهبری آمریکا در دنیا است.

اوباما ادامه داد: 50 سال پیش بود که کندی در مقابل مردم ‌آمریکا ایستاد و گفت «هرگز از سر ترس مذاکره نکنید و هرگز هم نترسید از مذاکره کردن». او درباره لزوم مذاکره با شوروی صحبت می‌کرد که در جهت کاهش و تکثیر سلاح‌های هسته‌ای بود. در آن زمان خطر احتمال وقوع یک جنگ بزرگ بین دو ابرقدرت بود.

وی گفت: من هر اقدام کنگره را که بخواهد جلوی اجرای موفقیت‌آمیز این توافق را بگیرد وتو خواهم کرد.


14342715476782222222.jpg

اولیور استون:

آمریکا همچنان به اسم دموکراسی و مقابله با تروریسم جنگ راه می‌اندازد

اولیور استون، کارگردان مشهورهالیوود ضمن ابراز تاسف از اینکه آمریکا از تاریخ درس نمی‌گیرد و به راه انداختن جنگ به اسم دموکراسی و مقابله با تروریسم ادامه می‌دهد، از روسیه و چین خواست تا

با یکدیگر همکاری کرده و تعادل قدرت جهانی را احیا کنند.

به گزارش سایت اینترنتی یاهو نیوز، اولیور استون، کارگردان مشهورهالیوود گفت: بسیار مهم است که جهان یک قطبی نباشد. بسیار مهم است که آمریکا بر جهان سلطه نداشته باشد چراکه زیر سلطه‌اش جنگ پدید می‌آید.

اولیور استون ضمن انتقاد از آنچه که آن را "فرهنگ پول و پرستش پول" در آمریکا می‌داند، گفت: حرص و طمع اصلاً خوب نیست. میزان پولی که درباره آن صحبت می‌کنیم، باور نکردنی است. در این بین یک چیزی اشتباه است.

وی همچنین به واشنگتن نسبت به سیاست خطرناکش درخصوص تلقی چین به عنوان یک تهدید نظامی بالقوه برای آمریکا، منطقه و سراسر جهان هشدار داد.

وی در «گردهمایی تجارت جهانی» که اخیراً در هنگ‌کنگ برگزار شد، گفت: فکر می‌کنم این صحبت‌های جدید درباره اینکه چین تهدیدی برای آمریکا است، غیرموثر و خطرناک است.

کارگردان فیلم‌های مشهوری همچون پلاتون، وال استریت و نیکسون افزود: برخلاف آمریکا که صدها پایگاه نظامی در سراسر جهان دارد، چین یک کشور توسعه‌طلب نیست. چین در حال رشد است اما تاریخ و ذات چین همواره توسعه‌طلبانه نبوده است. چین در تلاش است تا پولدار شود و با زیرکی با کشورهای مختلف ارتباط برقرار کرده و تلاش می‌کند تا قدرت تولید و رشد تاسیسات زیربنایی آنها را حمایت کند. آنها دورنما را می‌بینند و ما در جهان به این مساله نیاز داریم. ما نیازمند مردمی هستیم که آینده‌نگر باشند.

وی پیش از برگزاری این گردهمایی برای اتمام فیلمبرداری فیلم جدیدش به اسم «اسنودن» که درباره ادوارد اسنودن، مقاطعه‌کار سابق و افشاگر آژانس امنیت ملی آمریکا است، به هنگ‌کنگ رفته بود.

استون گفت: هیچ‌یک از استودیوهای بزرگی که با من کار کرده بودند از این فیلم حمایت نکردند. ما به سختی این فیلم را ساختیم اما نهایتاً موفق شده و آن را پخش خواهیم کرد.

اولیور استون 68 ساله، کارگردان فیلم‌های هالیوودی به عنوان یک مورخ رویزیونیست( revisionist ) بانفوذ تلقی می‌شود و به خاطر زیرسوال بردن عقاید متعارف پذیرفته شده یا تفکرات سنتی و همچنین یک مفسر اجتماعی باهوش مشهور شده است.

وزارت امور خارجه آمریکا هنوز هیچ اظهارنظری درباره دیدگاه‌های اولیور استون نکرده است.

​ایسنا

2014_03_13_ObamaKissinger22222.jpg

برنده جایزه صلح نوبل:                       اوباما دیگر اعتبار ندارد

موسس جنبش صلح و برنده جایزه پزشکان بین‌المللی برای جلوگیری از جنگ هسته‌ای گفت، رئیس‌جمهوری آمریکا تمام اعتبار خود را از دست داده است چراکه سیاست های خطرناک تشدید تهدید هسته‌ای علیه روسیه را در پیش گرفته است.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا سال 2009 به رغم انتقادها جایزه صلح نوبل را دریافت کرد. منتقدان بر این باورند که وی هنوز هیچ کار ارزشمندی انجام نداده است که مستحق دریافت جایزه نوبل باشد.

دکتر هلن کالدیکوت، برنده جایزه پزشکان بین‌المللی برای جلوگیری از جنگ هسته‌ای و برنده جایزه صلح نوبل در سال 1985 گفت: از نظر من اوباما تمام اعتبار خود را از دست داده است. اوباما روسیه را وادار به عصبانیت می‌کند که کاملاً غیرعادی است.

این فعال صلح درباره آن چیزی صحبت می‌کرد که آن را «تنش هشداردهنده» میان ایالات متحده آمریکا و روسیه بر سر درگیری اوکراین توصیف می‌کرد. اظهارات وی پس از انتشار گزارش‌هایی از نشست جی هفت در آلمان مطرح شد.

براساس گزارش‌ها، باراک اوباما و دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس درباره احتمال استقرار موشک‌های کروز آمریکا در خاک انگلیس به بهانه مقابله با تروریسم گفت‌وگو کرده است.

دکتر هلن کالدیکوت گفت: اوباما به چه چیز فکر می‌کند؟ خدا می‌داند.

وی تاکید کرده است: آمریکا و متحدان آن معمولا تحرکات نظامی در کشورهای حوزه بالتیک دارند و روسیه نیز دست به اقدام مشابهی می‌زند. ما به صورت بسیار خطرناکی به آغاز یک جنگ جهانی حتی به نحو تصادفی نزدیک هستیم.

به باور وی، افزایش تحرکات آمریکا و ناتو با هدف تحت فشار قرار دادن روسیه می‌تواند به بحرانی جدی تبدیل شود.

دکتر کالدیکوت یک پزشک استرالیایی و یکی از فعالان عرصه ضدهسته‌ای است.

وی همچنین موسس و رهبر نهاد هلن کالدیکوت برای آینده عاری از سلاح هسته‌ای و نویسنده بسیاری از کتاب‌ها از جمله «اگر شما این جهان را دوست دارید» و «خطر هسته‌ای جدید: مجتمع صنعتی نظامی جورج بوش» است.

ایسنا

2015-06-04T121144Z_1161758357_LR1EB640XV71V_RTRMADP_3_G7-SUMMIT2222222-2.jpg

سازمان بین المللی "آکسفام":

"گروه هفت"، مسبب اصلی گرم شدن کره زمین و گرسنگی در جهان!

سازمان بین المللی "آکسفام" همزمان با برگزاری نشست گروه هفت قدرت اقتصادی جهان اعلام کرد که "اعتیاد" این کشورها به زغال سنگ تا سال ۲۱۰۰ هزینه ای معادل ۴۵۰ میلیارد دلار در سال به جهان تحمیل خواهد کرد و گرسنگی در جهان را تشدید خواهد نمود.

سازمان آکسفام با اعلام این مطلب در گزارش سالانه اش افزوده است : نیروگاه های مصرف کنندۀ زغال سنگ سلاح های ویرانگری علیه محیط زیست و تشدیدکنندۀ گرم شدن کرۀ زمین هستند. به نوشتۀ "آکسفام" این روند هم نتایج فاجعه باری برای فرآورده های کشاورزی دارد و هم موجب افزایش قیمت مواد خوراکی و شمار گرسنگان در جهان می شود.

در این گزارش تأکید شده است که اعتیاد کشورهای عضو گروه هفت قدرت اقتصادی جهان به زغال سنگ تاثیر ویرانگری بر وضعیت آفریقا و دیگر کشورها و مناطق در حال توسعۀ جهان دارد. همین سازمان تأکید کرده است که وقت آن رسیده که رهبران گروه هفت قدرت اقتصادی جهان نسبت به زیان های سیاست هایشان در زمینۀ تولید انرژی و تاثیر ویرانگر آنها بر روند تشدید گرسنگی در جهان آگاه شوند. همین نهاد در گزارش اش افزوده است که مصرف فزایندۀ زغال سنگ در نیروگاه های برق قدرت های بزرگ اقتصادی موجب نابودی میلیون ها تُن فرآورده های مهم کشاورزی در جهان می شود و زیان ناشی از این نابودی به ۴۵۰ میلیارد دلار در سال بالغ می گردد.

تنها زیان ناشی از مصرف زغال سنگ در نیروگاه های برق کشورهای گروه هفت در آفریقا به ۴۳ میلیارد دلار در سال تا پایان سال ۲۰۸۰ و ۸۴ میلیارد دلار تا سال ۲۱۰۰ خواهد رسید. به نوشتۀ "آکسفام" زیان ۸۴ میلیارد دلاری ناشی از مصرف زغال سنگ در نیروگاه های کشورهای پیشرفته ۶۰ برابر بیشتر از کمک مالی است که گروه هفت به توسعۀ کشاورزی آفریقا اختصاص می دهد.

سازمان "آکسفام" از کشورهای "گروه هفت" قدرت اقتصادی جهان خواسته است که در اسرع وقت تولید انرژی به وسیلۀ زغال سنگ را متوقف کنند و استفاده از انرژی های قابل تجدید را به طور عاجل در اولویت و دستور کار خود قرار دهند.

به نوشتۀ "آکسفام" گروه هفت قدرت اقتصادی جهان باید در این مسیر پیشقدم باشد زیرا، نه فقط این قدرت ها مسببان اصلی گرم شدن گروه زمین به شمار می روند، بلکه وسایل و امکانات مادّی کنار گذاشتن تولید انرژی به وسیلۀ زغال سنگ را دارا هستند. "آکسفام" از قدرت های بزرگ اقتصادی جهان خواسته است که به بهانۀ افزایش تولید گازهای گلخانه ای توسط کشورهای در حال توسعه، به تولید فزایندۀ همین گازها که مسبب اصلی گرم شدن کرۀ زمین است ادامه ندهند. این سازمان همچنین از گروه هفت قدرت اقتصادی جهان خواسته است که پشتیبانی خود را از کمک سالانۀ صد میلیارد دلاری به مبارزۀ علیه گرم شدن کرۀ زمین اعلام کند.

Fri

325279Almaz-anti22222.jpg

عرضه بیش از 20 سامانه روسی مدیریت ایمنی حریم هوایی در تهران

آلماز آنتی"، بزرگترین کنسرن پدافند هوایی روسی در نمایشگاه بین المللی فناوری و نوآوری «INOTEX - 2015» که از روز 9 تا 12 ژوئن 2015 سال در تهران برگزار می شود ، بیش از 20 طرح جدید در زمینه مدیریت ایمنی حریم هوایی عرضه خواهد کرد.

به گزارش دفتر مطبوعاتی "آلماز آنتی"، مجموعه وسایل خودکار مدیریت حریم هوایی "سینتز ـ آ2"، مجموعه وسایل خودکار برنامه ریزی استفاده از حریم هوایی با مارک "ام دی پی آزان ـ و"سامانه رادار فرودگاهی "لیرا ـ آ 10"، سامانه رادار نظارتی "سوپکا ـ 2"، سامانه نظارتی "مرا" و سامانه راداری هواشناسی "دی ام پی ال ـ اس" از جمله وسایلی هستند که در نمایشگاه تهران به معرض تماشا گذاشته خواهند شد.

یکی از موسسات وابسته به "آلماز آنتی"ایستگاه مراقبت زمینی با مارک 1090 ES «НС-1А» را عرضه خواهد کرد.

در این گزارش خاطرنشان می شود هدف از شرکت "آلماز آنتی" در نمایشگاه تهران معرفی این کنسرن به عنوان یکی از موسسات پیشتاز در زمینه تولید وسایل و سامانه های مدیریت حریم هوایی برای فرودگاه ها است.

اسپوتنیک

1600658733333.jpg

دانشمندان آمریکایی به این نتیجه رسیدند که کشورشان دیگر دمکراتیک نیست

نشریه "اخبار اقتصاد آلمان" می نویسد: طرفداران پر و پا قرص ایالات متحده ادعا می کنند که کسانی که از سیاست آمریکا انتقاد

می کنند در مورد این "دمکراسی بسیار قدیم و قوی" خیانت نمودند.

زیرا همانا در اختلاف آمریکا و روسیه از "ارزش های غرب" دفاع می شود. روسیه در این هنگام بعنوان "کشور فاشیست" متهم می شود و این امر تحلیل هوشمنداته حقایق را غیر ممکن می سازد.

جدید ترین اثر پژوهشی دانشگاه پرینستون نشان می دهد که سیاستمداران آمریکایی برای تامین منافع چه کسانی کار می کنند. مارتین گیلنز و بنجامین پیج مولفان این اثر به این نتیجه رسیدند که "نخبگان اقتصادی و گروه های سازمان یافته نماینده منافع اقتصاد بر سیاست دولت آمریکا تاثیر چشمگیری می گذارند". بر عکس گروه های مدافع منافع اکثر آمریکایی ها هیچ تاثیری روی سیاست ایالات متحده نمی گذارند.

"اخبار اقتصاد آلمان" خاطرنشان کرد که این محققان نتایج نظرخواهی های اجتماعی را تحلیل کرده و به این نکته رسیدند که آنها بر سیاست آمریکا هیچ تاثیری نمی گذارند. ولی وضع امور با نظرسنجی های نخبگان چیز دیگری است. معلوم شد که تمایلات آنها در نهایت روی سیاست مشخص آن کشور تاثیر می گذارد.

به نوشته مولفان این اثر تحقیقی "در ایالات متحده اکثریت حکومت نمی کند، لا اقل نه به این معنا که بین تمایلات اهالی و قانونگذاری رابطه علت و معلول وجود دارد".

اگر اکثریت از عقیده ای حمایت می کند که با دیدگاه نخبگان فرق دارد اکثریت شکست می خورد. این در حالیست که اصل اطاعت از اراده اکثریت در قانون اساسی آمریکا مسجل شده ولی در عمل از آن پیروی نمی شود.

به عقیده نشریه "اخبار اقتصاد آلمان" این تحقیقان باید در حکم هشداری برای اروپاییان شود. اغلب مسایل اقتصادی و سیاسی مبرم، کار دست گروه های سیاسی معیینی است که به قشر محدودی از اشخاص ذینفع خدمت می کنند.

خوانندگان این مقاله در اینترنت با نتایج دانشمندان آمریکایی موافقت کرده و تفسیر های خود را درج نمودند.

کاربر "توماسکا" نوشت: برای اروپاییان دارای روحیه انتقادی این حقیقت از پیش معلوم بود و حالا دانشگاه آمریکا این را ثابت کرد. الان اروپایی ها باید دست به اقدام بزنند".

خواننده ای دارای نام مستعار "دسی" با او موافقت کرده نوشت: افراد جویایی که نه تنها از رسانه های اساسی اطلاع می گیرند مدت ها بدون تحقیقان علمی از این امر با خبر اند. شاید این اثر پژوهشی به بیداری کسانی کمک کند که هنوز هم از این جریان بی خبر اند".

اسپوتنیک

81587993-6417043.jpg

پشت کردن قبرس ترک نشین به آنکارا

مصصطفی آکینجی نامزد دست چپی و منفرد روز یکشنبه گذشته با کسب بیش از 60 در صد از کل آرا در انتخابات ریاست جمهوری بخش ترک نشین قبرس در مقابل درویش اراوغلو رئیس جمهور سابق این بخش که مناسبات نزدیکی با ترکیه دارد پیروز شد و به عنوان رئیس جمهور جدید بخش ترک نشین انتخاب شد.

جزیره قبرس حدود چهل سال پیش (1974 میلادی) با مداخله نظامی ترکیه به دو بخش ترک نشین و یونانی نشین تقسیم شد.

بخش یونانی نشین از سوی سازمان ملل به رسمیت شناخته شده و هم اکنون عضو اتحادیه اروپاست ولی بخش ترک نشین به غیر از ترکیه از سوی هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده است.

هنوز پول ترکیه (لیره ترک) در بخش ترک نشین قبرس رایج است و بخش مهمی از بودجه این بخش را ترکیه تامین می کند.

رابطه بخش ترک نشین قبرس با ترکیه تا دیروز (دوشنبه) به عنوان رابطه فرزند و مادر بود و مقامات رسمی ترکیه از خود به عنوان 'مام میهن' و از بخش ترک نشین قبرس به عنوان 'فرزند وطن' یاد می کردند.

سخنان مصطفی آکینچی رئیس جمهور جدید بخش ترک نشین قبرس مبنی بر لزوم تغییر رابطه مادری و فرزندی بین این بخش و ترکیه با خشم رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه رو به رو شد.

مصطفی آکینجی پس از پیروزی در انتخابات قبرس در اولین نطق خود از رابطه بخش ترک نشین با ترکیه به عنوان دو کشور برادر یاد کرد و گفت: بخش ترک نشین قبرس پس از گذشت چهل سال دیگر کودک نیست و بزرگ شده است و می خواهد روی پای خود بایستد.

آکینچی، سیاستمدار با تجربه به سبب مواضع موافق خود با آشتی و همکاری بین دو بخش ترک نشین و یونانی نشین جزیره قبرس شهرت دارد و گفته می شود که وی خواهان وحدت دوباره قبرس می باشد.

طی چهل سال گذشته به رغم برگزاری بیش از یک صد نشست برای وحدت که رهبران وقت دو بخش قبرس برگزار کرده اند، نتیجه مثبتی از آن حاصل نشده است.

سخنان آکینجی با خشم و غضب رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه رو به رو شد و اردوغان در گفت وگو با خبرنگاران گفت: گویا گوش آکینجی آنچه از دهانش خارج می شود را نمی شنود.

رئیس جمهور ترکیه افزود: ترکیه برای بخش ترک نشین قبرس فداکاریهای زیادی انجام داده و هنوز هم نگاه ترکیه به آن بخش مانند مادری است که می خواهد از فرزند خود مراقبت کند.

رسانه های ترکیه روز سه شنبه درگیری لفظی میان اردوغان و آکینجی را در صدر اخبار خود قرار دادند.

مصطفی آکینجی رئیس جمهور جدید قبرس در پاسخ به سخنان اردوغان، گفت: ما دیگر بزرگ شده ایم و نمی خواهیم که همچنان فرزند باقی بمانیم؛ ما نمی خواهیم که همچنان کودک باشیم، می خواهیم که بزرگ بشویم و روی پای خود بایستیم و ترکیه نیز ما را بشناسد، به رغم اینکه در خاک کوچکی زندگی می کنیم، دوست داریم که خودمان باشیم و ترکیه نیز باید این واقعیت را بپذیرد.

این تحولات در شرایطی صورت می گیرئد که دبیرکل سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در سال های اخیر تلاش زیادی را برای وحدت دو بخش ترک نشین و یونانی نشین قبرس انجام داده اند.

بخش یونانی نشین قبرس نیز از پیروزی مصطفی آکینجی استقبال کرده و آمادگی خود برای وحدت را ابراز داشته است.

مطبوعات و رئیس جمهوری بخش یونانی نشین قبرس دوشنبه گذشته درباره احتمال پیشرفت در روند یکپارچه سازی این جزیره در دریای مدیترانه با انتخاب رئیس جمهور جدید بخش ترک نشین شمال قبرس ابراز امیدواری کردند.

نیکاس آناستاسیادس رئیس جمهوری بخش یونانی نشین قبرس در گفتگو با خبرنگاران گفت: به صورت قطعی، این امیدواری وجود دارد که شاهد یکپارچگی دوباره جزیره قبرس باشیم و انتخاب آکینجی چشم انداز همکاری و صلح را می گشاید.

وی افزود: ما دست خود را برای همکاری دراز کرده ایم، امیدوارم پاسخی وجود داشته باشد تا جزیره شاهد چشم اندازهای امنیتی و رفاه باشد.

سازمان ملل از آکینچی و آناستاسیادس دعوت کرده تا برای ازسرگیری مذاکرات وحدت در اسرع وقت با هم دیدار کنند.

علاوه بر آناستاسیادس، مطبوعات بخش یونانی نشین قبرس نیز از پیروزی مصطفی آکینچی که نماد تبلیغاتی او شاخه زیتون بود، استقبال کردند.

آکینچی که برای پنج سال به این مقام انتخاب شده است، مدتی که آینده جزیره قبرس رقم خواهد خورد.

اکثریت مردم بخش ترک نشین قبرس نیز از حالت 40 ساله نامعلوم خود به ستوه آمده و خواهان تعیین سرنوشت قطعی خود هستند.

ایرنا

Ramstein-American-Air-Bas.jpg

پایگاه "رام‌اشتاین" در آلمان مرکز هدایت عملیات‌های مرگبار پهپادهای آمریکا

این واقعیت که پهپادهای آمریکایی از پایگاه هوایی "رام‌اشتاین" در آلمان هدایت می‌شوند، مدت‌هاست که موضوع شناخته‌شده‌ای است. اما بر اساس گزارش هفته‌نامه اشپیگل، رام‌اشتاین مرکز اصلی هدایت جنگ پهپادهاست.

دولت آلمان از عملیات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا علیه تروریست‌ها تا چه اندازه پشتیبانی می‌کند؟ براساس اطلاعاتی که هفته‌نامه اشپیگل آلمان به دست آورده این پشتیبانی بسیار فراتر از آن چیزی است که دولت این کشور به آن اذعان می‌کند.

اشپیگل بر اساس اسناد فوق‌ محرمانه‌ای که در اختیار این هفته‌نامه و پرتال اینترنتی دیگری به نام "اینترسپت" (The Intercept) قرار گرفته نوشته است، به عنوان مثال همه حملات مرگبار پهپادهای ارتش آمریکا در افغانستان، پاکستان، یمن و سومالی از پایگاه هوایی "رام‌اشتاین" واقع در جنوب غرب آلمان هدایت می‌شود.

این رسانه‌ها اعلام کرده‌اند که اسناد را از "منبعی آمریکایی به دست آورده‌اند که گفته می‌شود به برنامه محرمانه نظامی دسترسی" داشته است. این دو نشریه همچنین نوشته‌اند که اطلاعات دولت آلمان از عملیات پهپادها فراتر از آن چیزی است تاکنون به آن اذعان کرده است.

این اسناد جزئیات بی‌سابقه‌ای از نحوه سازماندهی "جنگ علیه ترور" توسط ارتش آمریکا، که انطباق کامل با حقوق بین‌الملل ندارد، ارائه می‌دهند. در این استاد آمده است:همه سیگنال‌های هدایت‌کننده پهپادها و این که آنها چه کار باید بکنند، از پایگاه هوایی رام‌اشتاین صادر می‌شود.

به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه دویچه وله، سال ۲۰۱۴ گزارش‌هایی منتشر شد که پایگاه هوایی رام‌اشتاین در حملات مناقشه‌آمیز پهپادهای ارتش آمریکا نقش مهمی بازی می‌کند. براندن برایانت که در گذشته در اتاق کنترل هواپیماهای بدون سرنشین کار می‌کرد به چند رسانه‌ی آلمان، از جمله روزنامه زوددویچه سایتونگ گفته بود: بدون آلمان جنگ پهپادها غیرممکن است.

اکنون گزارش مفصل و تحقیقی هفته‌نامه اشپیگل در آخرین شماره‌اش نشان می‌دهد که ارتش آمریکا از پایگاه هوایی رام‌اشتاین به عنوان ایستگاه اصلی انتقال فرمان به پهپادها در سراسر جهان استفاده می‌کند.

اشپیگل نوشته است که اسناد جدید درباره نقش پایگاه رام‌اشتاین در جنگ ارتش آمریکا علیه تروریسم برای آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز درد سرآفرین خواهد شد، به ویژه از این نظر که آنچه که در رام‌اشتاین انجام می‌شود تا چه اندازه با قوانین آلمان تطابق دارد.

پایگاه هوایی رام‌اشتاین در نزدیکی شهر "کایزرس‌لاوترن" در ایالت "رایلند فالس" قرار دارد. رام‌اشتاین بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در خارج از مرزهای این کشور است و گفته می‌شود، ۱۶ هزار نفر در آن مشغول به کارند.

ایسنا

164023122222-2.jpg

تظاهرات گسترده ضد خشونت آمریکا را فلج کرد / موج اعتراضات در ۳۰ شهر

برگزاری تظاهرات گسترده توسط مردم آمریکا در اعتراض به خشونت پلیس این کشور که تقریبا در

۳۰ شهر برگزار شد موجب فلج شدن این کشور و مسدود گردیدن بسیاری از بزرگراه ها شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، کشته شدن دو شهروند سیاه پوست توسط پلیس در کمتر از یک هفته موجب شد تا بار دیگر شهرهای مختلف آمریکا صحنه برگزاری تظاهرات علیه خشونت باشد.

بر اساس گزارشی که رویترز در این رابطه منتشر کرده، نیویوریک، منهتن، ویسکانسین، لس آنجلس، سیاتل، سان فرانسیسکو، اوکلند، مدیسون، کارولینای جنوبی، و میسوری از جمله شهرها و ایالت هایی بودند که شب گذشته شاهد برپائی تظاهرات ضد خشونت بودند.

بر اساس این گزارش، در اغلب مناطقی که مردم امریکا در آن دست به تظاهرات زده بودند پلیس اقدام به بازداشت گسترده معترضین کرده است.

در یک هفته اخیر دو تصویر ویدیویی منتشر شده که در هر دو مورد پلیس از پشت اقدام به هدف قرار دادن سیاه پوستان می کند.

کشته شدن سیاه پوستان در آمریکا بدست پلیس تبدیل به یک امر عادی شده و در هیچ یک از آنها پلیس قاتل محکوم نشده است.

برگزاری تظاهرات شب گذشته و برخورد پلیس با معترضین ممکن است بار دیگر آمریکا را همانند سال گذشته با تظاهرات های گسترده ضد پلیس مواجه کند.

در سال گذشته کشته شدن یک نوجوان سیاه پوست به نام «مایکل براون» در شهر فرگوسن ایالت میسوری بدست پلیس و سپس تبرئه قاتل در دادگاه، موجب به راه افتادن اعتراضات گسترده ای شد که تا چندین ماه ادامه داشت.

بر اساس گفته های فعالان حقوق بشر، کمتر اتفاق می افتد که در آمریکا پلیسی به دلیل به قتل رساندن فردی محکوم شود بویژه اگر فرد کشته شده از اقلیت های حاضر در ایالات متحده باشد، خیال فرد قاتل بسیار راحت خواهد بود و این مردی است که دست کم در یک سال اخیر بارها در آمریکا اتفاق افتاده است.

مهر

13940110093528555501522222.jpg

برای بررسی درگیری‌های منطقه‌ای‌ و بین‌المللی؛

وزرای خارجه چین و روسیه دیدار کردند

وزرای خارجه چین و روسیه راه‌های دستیابی به صلح و پایان دادن به درگیری‌های فعلی در سطح بین‌المللی را بررسی کردند.

به گزارش پرنسالاتینا، «سرگئی لاوروف» وزیرخارجه روسیه و «وانگ یی» همتای چینی وی برای بررسی راه‌های پایان دادن به درگیری‌ها در سطح منطقه و جهان گفت‌و‌گو کردند.

لاوروف با اشاره به درگیری‌های فعلی در شرق اوکراین، سوریه و یمن گفت که تنها راه پایان دادن به این درگیری‌ها، مذاکره است.

وی در ادامه تاکید کرد که تهاجم ائتلاف کشورهای عربی به سرکردگی عربستان سعودی به یمن باید هر چه زود‌تر متوقف شده و طرف‌های درگیر پای میز مذاکره بیایند.

لاوروف اخیرا در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود که عربستان سعودی و ائتلاف «طوفان اراده» نخست به یمن حمله کردند و سپس تلاش کردند اقدام خود را در سازمان ملل توجیه کنند و این امر نشانگر آن است که تهاجم عربستان سعودی به یمن بدون دلیل قانونی انجام شده است.

وزیرخارجه روسیه گفت که مسکو و پکن بر اهمیت برگزاری مذاکرات میان دو کره اتفاق نظر دارند.

وزیر خارجه چین نیز تاکید کرد که روسیه و چین از صلح و ثبات در منطقه و در سطح بین‌الملل حمایت می‌کنند.

وزیر خارجه چین اخیرا از طرف‌های شرکت کننده در مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای کره‌شمالی درخواست کرد تا شرایط ازسرگیری این مذاکرات را فراهم کنند.

روسای جمهوری روسیه و چین وعده داده‌اند که مبادله تجاری میان دو کشور از مبلغی حدود ۸۸ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۴ به ۱۰۰ میلیارد دلار در سال جاری میلادی برسد.

ایلنا

16687986422222.jpg

بررسی تحویل "اس ـ 400" به ایران!

روسیه در حال بررسی تحویل سامانه پدافند هوایی "اس ـ 400" به ایران به عنوان گزینه ذخیره در صورت عدم موافقت تهران با تحویل "آنتی ـ 2500" به جای "اس ـ 300" است.

یک منبع در سیستم همکاری های نظامی ـ فنی روسیه ضمن اعلام این مطلب به روزنامه روسی "کومرسانت" گفت روسیه دیگر اس ـ 300 تولید نمی کند و به این دلیل پیشنهاد کرده بود به جای آن، "آنتی ـ 2500" به ایران صادر کند.

سرگی چمزوف، مدیرکل شرکت دولتی "روس تک" روسیه روز دوشنبه به خبرنگاران گفته بود روسیه پیشنهاد کرده به جای اس ـ 300 ، "آنتی ـ 2500" به ایران صادر کند.

به گزارش "کومرسانت" با استناد به یک منبع در وزارت خارجه ایران، تحویل "اس ـ 400" به جای اس ـ 300 روز 20 ژانویه در مذاکرات سرگی شویگو و حسین دهقان وزیران دفاع روسیه و ایران در تهران مورد بحث قرار گرفته و طرف روسی اعلام کرد آماده بررسی این مساله به شرط پس گرفته شدن دادخواست ایران علیه شرکت روسی"روس آبارون اکسپروت" است.

قرارداد تحویل سیستم های "اس-300" در اواخر سال 2007 میلادی امضا شد و قرار بود روسیه 5 آتشبار از این سیستم های موشکی پدافند هوایی به ارزش حدود 800 میلیون دلار را به ایران تحویل دهد اما در ماه سپتامبر سال 2010 " دمیتری مدودف" رئیس جمهور وقت روسیه با صدور فرمانی تحت عنوان "تدابیر مربوط به اجرای قطعنامه شماره 1929 شورای امنیت سازمان ملل متحد، مورخه 9 ژوئن سال 2010 میلادی"، تحویل سیستم های اس ـ 300، تسلیحات زرهی و هواپیما، بالگرد و ناوهای جنگی به ایران را ممنوع کرد. مسکو قرارداد تحویل سیستم های "اس-300" را در سپتامبر همان سال لغو کرد. دیرتر ایران به خاطر عدم تحویل "اس-300 " از شرکت روسی "روس آبارون اکسپورت " به دادگاه بین المللی حکمیت ژنو شکایت کرده و تقاضای 4 میلیارد دلار غرامت نمود .

سیستم های "اس-300" ویژه دفاع از موسسات صنعتی، نهادهای دولتی، پایگاه های نظامی و مقرهای فرماندهی در برابر حملات هوایی و فضایی دشمن هستند. این سیستم قادر به نابودسازی اهداف بالستیک بوده و از قابلیت حمله به اهداف زمینی نیز برخوردار است. جدیدترین ترین مدل سیستم "اس-300" می تواند هواپیماهای دشمن را در فاصله 150 کیلومتری و ارتفاع 27 کیلومتری نابود کند .

صدای روسیه

9RIAN_01387553.LR.ru222.jpg

شبکه تلویزیونی کمونیست های روسیه

گنادی زیوگانف، رهبر حزب کمونیست های روسیه خبر راه اندازی شبکه تلویزیونی وابسته به این حزب را داد.

این حزب توانسته است تا مجوز لازم را از ادارات مربوطه دریافت کند.

او در جمع اعضای حزبی خود اعلام داشته است که به زودی پخش شبکه تلویزیونی در سراسر روسیه اغاز خواهد شد.

صدای روسیه

Predictions_4_World_War_III__22222.jpg

روایت هیلاری کلینتون از:

نقش امریکا در ایجاد داعش، ضربه انقلاب مصر به این برنامه و خطر رویارویی نظامی

توافق شده بود تا خبر تاسیس داعش در روز 5 ماه مه 2013 اعلام شود و ما منتظر اعلام تاسیس آن بودیم تا ما و اروپا هرچه سریع تر آن را به رسمیت بشناسیم. من به 12 کشور جهان سفر کرده بودم و با برخی از دوستان این توافق حاصل شد تا به محض اعلام تاسیس داعش این گروه به رسمیت شناخته شود . . .   (با این کودتا) همه چیز در مقابل چشمان ما بدون هشتار قبلی فرو ریخت.

خانم هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق آمریکا در کتاب خاطرات خود که اخیرا در آمریکا چاپ شده است اذعان کرده است که داعش در واقع ساخته و پرداخته امریکا است. او در این کتاب این گونه این مسئله را توضیح می دهد:

ما وارد جنگ عراق، لیبی و سوریه شدیم و همه چیز بر وفق مراد و بسیار خوب بود، اما ناگهان انفلاب (کودتا)مصر در 30 ژوئن رخ داد و همه چیز در ظرف 72 ساعت تغییر کرد.

وی در ادامه آورده است: اقدام هولناکی رخ داد ما به توسل به زور فکر کردیم، اما ارتش مصر ارتش سوریه یا لیبی نیست. ارتش مصر بسیار نیرومند است و مردم مصر هیچ گاه ارتش خود را تنها نمی گذارند.

زما نی که ما با ناوهای خود به سمت اسکندریه رفتیم از سوی گروهی از زیر دریائی های بسیار جدید با نام ، "گرگ های دریا"، زیر نظر گرفته شدیم. این زیر دریایی ها با جدید ترین سلاح ها و تجهیزات رهگیری مجهز بودند. زمانی که تلاش کردیم تا به دریای سرخ نزدیک شویم با جنگنده های قدیمی میگ 21 روسیه غافلگیر شدیم. اما مسئله عجیب تر از این بود که، رادارها نتوانسته بودند بفهمند این جنگنده ها از کجا آمده بودند و به کجا رفتند. کلینتون در ادامه نوشته است:

ما ترجیح دادیم برگردیم. حمایت و پشتیبانی مردم مصر از ارتش بیشتر شده بود. چین و روسیه نیز مخالفت خود را با این اوضاع اعلام کردند. و ناوها برگردانده شدند . هنوز هم نمی دانیم با مصر و ارتش آن چگونه تعامل و برخورد داشته باشیم . اگر علیه مصر متوسل به قدرت می شدیم شکست می خوردیم و اگر مصر را رها

می کردیم، چیز مهمی را از دست می دادیم.

توضیح: البغدادی رهبر داعش و بلحاج رهبر شورشیان بنیادگرای ضد قذافی لیبی پیشتر به وسیله آمریکاییان دستگیر و زندانی شده بودند ولی به شکل ناگهانی و غیر منتظره ای آزاد شدند.

برگرفته از نشریه دانش و مردم

مرداد و شهریور 93

III-World-War-by-PatryckZone-on-deviantART-Google-Chrome_2222.jpg

آمریکا، روسیه، چین و جنگ جهانی سوم

به نظر می‌رسد مقامات آمریکایی در تلاش برای ایجاد خشونت و خصومت نه‌تنها در روسیه بلکه در چین هم هستند. اقدامی که گمانه‌زنی‌ها درباره وقوع جنگ جهانی سوم را افزایش می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، به نقل از راشاتودی، هم‌زمان با ادامه تنش‌ها در اوکراین و سایر نقاط جهان، نگرانی‌ها درباره وقوع جنگ جهانی سوم نیز افزایش می‌یابد. یک کارشناس مسائل بین الملل معتقد است که احتمالا آمریکا در صورت وقوع جنگ اتمی از روسیه و چین شکست می‌خورد.

تداوم حمله به فرودگاه اوکراین

با وجود اینکه آتش‌بس در اوکراین برقرار است، جدایی‌طلبان حامی روسیه به حملات خود به فرودگاه دونتسک ادامه می‌دهند.

در همین حال، آمریکا و نیمی از جهان غرب به متهم کردن روسیه ادامه می‌دهند و ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه را به کمک به جدایی‌طلبان برای تصاحب کریمه متهم می‌کنند.

یکی از سخنگویان شورای دفاع و امنیت ملی اوکراین در کنفرانسی خبری عنوان کرد، جدایی‌طلبان، در حال خارج کردن هر آنچه که می‌یابند، هستند- از جمله ذغال سنگ، آهن، وسایل نقلیه- و آنها را به فدراسیون روسیه منتقل می‌کنند.

این سخنگو هم‌چنین تاکید کرد، با وجود اینکه در اوکراین ظاهراً یک آتش‌بس برقرار است، جدایی‌طلبان به نقض آن و حمله به فرودگاه دونتسک حتی طی 24 ساعت گذشته، ادامه می‌دهند.

رویکرد ضدغرب پوتین

در طرف دیگر، مسکو به رد حمایت از جدایی‌طلبان از طریق تأمین سرباز و سلاح ادامه می‌دهد. با این حال، غرب هم‌چنان تأکید می‌کند که روسیه به آنها کمک می‌کند.

سایت فوربس اشاره می‌کند، مشکل بین غرب و پوتین سابقه طولانی دارد. رییس‌جمهوری روسیه، غرب را به دلیل تمام آنچه که کشورش را با مشکل روبه رو کرده سرزنش می‌کند و به نظر می‌رسد معتقد است نفاق در روسیه و سایر کشورها تنها در صورت دخالت‌های خارجی صورت می‌پذیرد.

او هم‌چنین غرب را به دلیل انقلاب نارنجی، که در سال 2004 دراوکراین رخ داد، سرزنش می‌کند. پوتین مکرراً بیان کرده که این انقلاب و ناآرامی‌های مشابه به دلیل دخالت آمریکا آغاز شده‌اند.

تاریخ سرزنش غرب توسط روسیه به زمان تزارها برمی‌گردد و این یک احساس دوجانبه است. دست‌کم این احساس بین روسیه و آمریکا از زمان جنگ سرد دوجانبه است. واقعه‌ای که پس از آن بسیاری را نگران این موضوع کرد که جهان در آستانه جنگ جهانی سوم قرار دارد. با وجود اینکه بسیاری معتقدند جنگ سرد در دهه 1990 میلادی پایان یافت، به نظر می‌رسد که این جنگ امروز با ادامه تنش‌ها بین آمریکا و روسیه حتی با وجود همکاری دو کشور در اکتشافات فضایی، هنوز ادامه دارد.

آمریکا عامل عصبانیت چین

آمریکا اخیراً روابط سردی را با چین آغاز کرده است. پکن به جاسوسی از آمریکا محکوم شده است و اکنون چین، آمریکا را به تحریف وقایع درباره اعتراضات هنگ‌کنگ متهم می‌کند.

نشریه بنسیس تایمز گزارش می‌دهد که چین، کنگره آمریکا را به «حملات عامدانه» علیه سیاست‌های پکن متهم می‌کند. این اظهارات در پی گزارش سالانه کمیسیون اجرایی- کنگره‌ایی آمریکایی درباره چین مطرح شد.

این گزارش، چین یا مدل حکومت مقامات دولتی آن را به محدود کردن آزادی بیان متهم می‌کند.

این گزارش همچنین از قانون‌گذاران آمریکایی می‌خواهد تا از اعتراضات دموکراسی‌خواهانه در هنگ‌کنگ حمایت کنند.

مقامات چینی اکنون خواهان توقف فعالیت‌های آمریکا و پایان دادن به دخالت در امور چین با اعمال فشار در شرایط هنگ‌کنگ هستند.

آمریکا بازنده جنگ جهانی سوم از دید جیمز هنزی

در همین حال یک کارشناس مسائل بین الملل معتقد است، اگر جنگ جهانی سوم رخ دهد، جنگی بین روسیه، چین و آمریکا خواهد بود. گرچه بسیاری معتقدند در صورت وقوع جنگ جهانی سوم، تمام جهان نابود می‌شود، این استاد بازنشسته آمریکایی می‌گوید: این آمریکا خواهد بود که در چنین جنگی شکست می‌خورد.

اینها ادعاهای جیمز هنزی است. او با این ادعا که آمریکا واقعه 11 سپتامبر را طرح‌ریزی کرده است، معروف شد.

او اکنون آمریکا را به تلاش برای محاصره کردن روسیه با سپرهای دفاع موشکی متهم می‌کند.

او هم‌چنین معتقد است که حملات هوایی آمریکا در سوریه با هدف حذف داعش نیست بلکه با هدف تخریب زیرساخت‌های این کشور صورت می‌گیرد.

این پروفسور دانشگاه منیسوتا همچنین می‌گوید، دخالت آمریکا در سوریه، چین و روسیه باعث می‌شود تا برترین قدرت‌های اتمی جهان به فکر تقویت قوای نظامی خود بیفتند.

او از آمریکا خواست عقب بنشیند و در غیر این صورت خطرهای وقوع جنگ جهانی سوم را متحمل شود.

ایسنا

turkaturkar2222.jpgسوریه محور مذاکرات رئیس سازمان اطلاعات ترکیه در آمریکا

رئیس سازمان اطلاعات ترکیه برای گفتگو درباره تحولات سوریه و گروه داعش به صورت غیرمنتظره به آمریکا سفر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حریت از سفر مخفیانه "هاکان فیدان" رئیس سازمان اطلاعات ترکیه به آمریکا از روز چهارشنبه برای گفتگو با همتایان آمریکایی درباره تحولات سوریه و گروه داعش خبر داد.

جزئیات سفر رئیس سازمان اطلاعات ترکیه به آمریکا تاکنون منتشر نشده است، اما این خبر همزمان با تلاشهای ایالات متحده برای مشارکت آنکارا در مداخله نظامی در عین العرب(کوبانی) است.

چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا نیز اعلام کرده است که ایالات متحده خواهان دسترسی به پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه در نزدیکی مرز سوریه برای استقرار هواپیماهای مختلف و موافقت با کمک آنکارا برای آموزش و تجهیز جنگجویان مخالف دولت سوریه است

مهر

017955349_22222.jpg

طرد خلبان زن اماراتی از خانواده به دلیل بمباران مواضع داعش

در پیامی منتسب به خانواده المنصوری، نخستین خلبان زن جنگنده در امارات، از شرکت این خلبان در حملات علیه " دولت اسلامی" اعلام برائت شده است. از محتوی پیام برمی‌آید که نگارندگان آن از پیامدهای این اقدام نگرانند.

چندی پیش تصاویری از مریم المنصوری، نخستین زن خلبان جنگنده اهل اماراتی، منتشر شد؛ خلبانی که در قالب مأموریت بین‌المللی علیه "دولت اسلامی" (داعش)، مواضع این گروه تروریستی در عراق و سوریه را بمباران می‌کند.

این تصاویر در شبکه‌های اجتماعی هم دست به دست شدند. همزمان رسانه‌های بین‌المللی و بسیاری از کاربران دنیای مجازی این اقدام مریم المنصوری را ستودند. این خلبان ۳۵ ساله در کامنت‌های کاربران حتی پیشنهاد ازدواج هم گرفت

حال روزنامه "دیلی‌میل" انگلیس و شبکه خبری فلسطینی "وطن" گزارش می‌دهند که این اقدام خلبان اماراتی با واکنش منفی خانواده او روبه‌رو شده است. بر این اساس، در پیام بدون امضایی که از قرار معلوم توسط نزدیکان المنصوری تنظیم شده، آمده است: «ما، خانواده منصوری از امارات عربی متحده، بدین وسیله و به صورت علنی نسبت داشتن با فردی به نام مریم المنصوری را تکذیب می‌کنیم – همین‌طور [نسبت با] دیگر شرکت‌کنندگان در حمله خشونت‌آمیز بین‌المللی علیه برادران سوری‌مان را.»

تنظیم‌کنندگان این پیام تصریح کرده‌اند که به "قهرمانان سنی‌مذهبشان در عراق" افتخار می‌کنند.

از ادامه پیام این‌طور برمی‌آید که "خانواده" المنصوری نگران پیامدهای منفی اقدام این خلبان است: «ما از هموطنان خود می‌خواهیم، رفتار فرد موسوم به مریم المنصوری را به پای ما ننویسند».

"دیلی میل" خانواده منصوری را از قبایل پرنفوذ امارات عربی متحده معرفی کرده است. ظاهرا سلطان بن سعید المنصوری، وزیر اقتصاد فعلی امارات، نیز از بستگان این خلبان است.

هنوز مشخص نیست که پیام یادشده واقعا توسط خانواده المنصوری تنظیم شده باشد. این خانواده انتشار چنین پیامی را هنوز به‌طور رسمی تأیید نکرده است. خود مریم المنصوری نیز هنوز به این موضوع واکنشی نشان نداده است.

DW.DE

017958369_22222.jpg

درحالی که محمود عباس از حق حیات مردم فلسطین دفاع کرد،

آمریکا سخنرانی محمود عباس در سازمان ملل را "توهین‌آمیز" خواند

وزارت خارجه آمریکا اظهارات محمود عباس در مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره اسرائیل را "توهین‌آمیز" خواند. عباس در سخنرانی خود عملیات نظامی اسرائیل علیه فلسطینی‌ها در نوار غزه را "نسل‌کشی" توصیف کرد.

جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا شامگاه جمعه (۲۶ سپتامبر/ ۴ مهر) سخنان محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگران فلسطینی‌ها در مجمع عمومی سازمان ملل را "توهین‌آمیز" و "زیان‌بخش برای فرایند صلح" خواند و گفت، ایالت متحده این اظهارات را "تحریک‌آمیز" و آن را مردود می‌داند.

به گفته جان ساکی، سخنان عباس "غیرسازنده" بود و "کوشش‌ها برای ایجاد فضای مثبت" و نیز "بازسازی اعتماد" میان اسرائيل و فلسطینی‌ها را از بین می‌برد.

محمود عباس روز جمعه در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، عملیات نظامی اسرائیل در نوار غزه را "جنگ نسل‌کشی" توصیف و آن را محکوم کرد. عباس با اشاره به عملیات ۵۰ روزه ارتش اسرائیل در غزه گفت: «ما فراموش نخواهیم کرد، ما نخواهیم بخشید.»

عباس گفت، "در مقابل چشم‌ها و گوش‌های تمام جهان"، اسرائیل در نوار غزه مرتکب "یک سلسله جنایات جنگی" شد.

عباس همچنین تهدید کرد که خواستار آن خواهد شد که مسئولان این عملیات در اسرائیل به جرم "جنایات جنگی" تحت تعقیب قرار گیرند. علاوه‌ براین، رئیس تشکیلات خودگران فلسطینی‌ها خواستار پایان اشغال سرزمین‌های فلسطینی‌ها توسط اسرائیل شد.

رئیس تشکیلات خودگران فلسطینی‌ها در سخنان خود از تریبون سازمان ملل هم‌‌چنین گفت: «ملتی وجود دارد که خواهان آن است که هر چه سریع‌تر به آزادی دست یابد». او تاکید کرد زمان استقلال فلسطین فرارسیده است.

عباس در سخنرانی خود به زمان معینی برای اعلام استقلال فلسطین اشاره نکرد، اما خبرگزاری فرانسه به نقل از اطرافیان او گزارش داده که سال ۲۰۱۷ به عنوان زمان اعلام استقلال تشکیل دولت فلسطین تعیین شده است.

واکنش اسرائیل به اظهارات عباس

آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل سخنان محمود عباس را "اتهام‌های واهی" خواند و او به "تروریسم دیپلماتیک" متهم کرد.

لیبرمن هم‌چنین شب گذشته در صفحه خود در فیسبوک عباس را متهم کرد که مایل به صلح با اسرائیل نیست. وزیر خارجه اسرائیل نوشت، اظهارات عباس نشان می‌دهد که او نمی‌خواهد و نمی‌تواند شریکی برای یک راه‌حل سیاسی باشد.

لیبرمن در ادامه یادداشت خود در فیسبوک آورده است: «تا زمانی که محمود عباس در راس تشکیلات خودگران فلسطینی‌ها قرار دارد، مناقشه اسرائيل و فلسطینی‌ها ادامه خواهد یافت». به نوشته وزیر خارجه اسرائیل، محمود عباس "مرد صلح نیست".

به گزارش خبرگزاری آلمان، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز موضع مشابهی در برابر سخنان محمود عباس در سازمان ملل اتخاذ کرده است. روزنامه اسرائیلی "هاآرتص" سخنان نتانیاهو را به نقل از نزدیکان او منعکس کرده که گفته است: سخنان عباس "پر از دروغ" و "تحریک‌آمیز" بوده است.

عملیات نظامی اسرائیل در نوار غزه اوایل تابستان امسال (۲۰۱۴) آغاز شد و ۵۰ روز ادامه یافت. این عملیات در پی ربایش و قتل سه نوجوان اسرائیلی آغاز شد. اسرائیل می‌گوید که اعضای حماس سه نوجوان اسرائیلی را ربوده و به قتل رسانده‌اند. حماس هرگونه مشارکت در این آدم‌ربایی را انکار کرده است.

در این عملیات حدود ۲۱۴۰ نفر فلسطینی کشته و بیش از ۱۰ هزار نفر زخمی شدند. این جنگ هم‌چنین به بی‌خانمانی و آوارگی بیش از ۵۰۰ هزار از ساکنان غزه منجر شد. شمار تلفات اسرائیل ۷۳ نفر بود.

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد هم اسرائیل و هم حماس را به دلیل استفاده نظامی از اماکن غیرنظامی و همچنین هدف قرار دادن آنها، به ارتکاب جنایات جنگی متهم کرده است.

DW.DE

123569822222.jpg

90 میلیارد دلار، گردش کالا بین روسیه و چین

مناسبات روسیه و چین به بهترین سطح در تاریخ این مناسبات رسیده است

روسیه و چین بر طبق جمعبندی سال جاری قصد دارند به سطح رکورد گردش دو جانبه کالا - 90 میلیارد دلار برسند. والنتینا ماتوینکو، رئیس شورای فدراسیون روز سه شنبه در گفتگویی با خبرنگاران از نتیجه سفر خود به چین صحبت کرد. وی متذکر شد که شاخص های گردش کالا در سال 2015 میلادی -100 میلیارد دلار و تا سال 2020 میلادی – 200 میلیارد دلار که توسط روسای دو کشور به توافق رسیده و مورد تأیید قرار گرفته است کاملا قابل اجراست.

ماتوینکو در توضیح گفت، رسیدن به چنین شاخص هایی از جمله به حساب تنوع نمنکلاتور ، تجارت مشترک و گسترش حیطه همکاری دو کشور ممکن خواهد شد. بعلاوه موافقت نامه گسترش همکاری انرژتیک بین روسیه و چین امکان تشکیل « ائتلاف انرژتیک روسیه – چین» را برای دو کشور فراهم می سازد.

روز سه شنبه، ماتوینکو یکسری دیدار با رهبران سیاسی از جمله شی جین پین، رئیس جمهور چین به انجام رساند. وی همچنین با چژان تزیان رئیس کمیته دائمی مجلس چین و لی کزیان نخست وزیر شورای دولتی ملاقات نمود. در این دیدارها حیطه وسیعی از مسائل بررسی شد. پس از جمعبندی نتایج این دیدارها، رئیس شورای فدراسیون روسیه ابراز داشت که مناسبات روسیه و چین به بهترین سطح در تاریخ این مناسبات رسیده است.

صدای روسیه

zwGTe401T6ezn2222.jpg

شبکه تلویزیونی فرانس 24 : ایران در حال همکاری پنهان با آمریکا در عراق است

در حالی که ایران و آمریکا به طور رسمی اعلام کرده‌اند که با یکدیگر علیه داعش در عراق همکاری نمی‌کنند، یک رسانه فرانسوی از «ائتلاف ناگفته» این دو کشور در این زمینه خبر داده و نوشته که ایران اکنون در حال همکاری با غرب است، اما به دلایلی از جمله ترس از عربستان سعودی، هنوز زود است که آن را به صورت رسمی اعلام کند.

شبکه تلویزیونی فرانس 24 در مطلبی در سایت اینترنتی خود به موضوع کنفرانس بین المللی امنیت عراق که دیروز در پاریس برای مقابله با گروه «دولت اسلامی» برگزار شد پرداخته و دلایل عدم حضور ایران در این کنفرانس را بررسی کرده است.

به نوشته این رسانه فرانسوی، این که جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا اعلام کرد که حضور ایران در کنفرانس پاریس مناسب نیست، به دلیل حمایت مؤثر ایران از رژیم سوریه بود و کشورهای غربی نمی خواستند با دعوت ایران در این شرایط، حمایت متحدان عرب سنی خود را که اعتبار مذهبی ائتلاف علیه داعش به شمار می رود، از دست بدهند.

فرانس 24 به اظهارات یک دیپلمات بلندپایه فرانسه در گفت وگو با خبرگزاری رویترز اشاره می کند که گفته است: ما به دنبال یک اجماع حول مسئله حضور ایران بودیم، اما در نهایت آنچه خیلی مهم‌تر از حضور ایران بود، شرکت برخی کشورهای عربی در این ائتلاف بود.

این رسانه فرانسوی سپس به اظهارات دیروز آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر رد درخواست آمریکا برای همکاری علیه داعش اشاره کرده و نوشته که این اظهارات با واکنش آمریکایی‌ها روبه رو شد که گفتند آمریکا برای عملیات نظامی علیه داعش با ایران هماهنگ نمی کند، اما این موضوع می تواند در سطح دیپلماتیک پیگیری شود.

سپس فرانس 24 تأکید می کند که با وجود این مواضع رسمی، واقعیت موجود در عراق که شامل منافع دو کشور ایران و آمریکا درباره مسئله داعش است، موجب یک همکاری ناگفته در این زمینه شده است؛ واشنگتن و تهران می دانند که همکاری شان در عراق حتی اگر غیرمستقیم باشد، در حال انجام است.

این رسانه فرانسوی به حمله هوایی آمریکا در روز سی و یکم ماه اوت اشاره می کند و می نویسد به دنبال این حمله بود که ارتش عراق با همراهی شبه نظامیان شیعه که رابطه تنگاتنگی با ایران دارند، توانست پایگاه شهر آمرلی در شمال عراق را از داعش پس بگیرد.

تی‌یری کویل، تحلیلگر مسائل ایران به فرانس 24 گفته است که آمریکایی ها مشاورانی را برای کمک به ارتش عراق به این کشور فرستاده؛ از سوی دیگر، ایران نیز چنین کاری کرده است. بنابراین می توان این فرضیه را مطرح کرد که این مشاوران به صورت غیرمستقیم به تبادل اطلاعات می پردازند، زیرا آنها در یک جبهه و در کنار یکدیگر به نبرد علیه داعش می پردازند.

وی اضافه می کند: ایرانی ها عملگرا هستند، آنها نمی خواهند مرزهای خود را به گروهی که ضدشیعی است واگذار کنند. آنها حتی اگر به زبان نیاورند، با این که آمریکا مواضع داعش را بمباران کند، موافق هستند.

فرانس 24 می نویسد از نظر سیاسی نیز مقامات ایران و آمریکا همسو هستند؛ زیرا وقتی جمهوری اسلامی به برکناری نوری مالکی از نخست وزیری عراق راضی می شود و از سوی دیگر، آمریکا از این برکناری استقبال می کند، این نشانگر یک همکاری غیرقابل اغماض ایران و آمریکا در این بحران منطقه ای است.

در پایان، این رسانه فرانسوی به نقل از یک تحلیلگر سیاسی دیگر می نویسد که ایران اکنون در حال همکاری با غرب است، اما به دلایلی از جمله ترس از عربستان سعودی، هنوز زود است که آن را به صورت رسمی اعلام کند.

FR

Merkel2222-2.jpgمرکل به سوسیال دموکرات‌ها درباره ائتلاف با حزب چپ هشدار داد

حزب سوسیال دموکرات آلمان که با حزب دموکرات مسیحی صدر اعظم ائتلاف کرده، در ایالت‌های «براندنبورگ» و «تورینگن» ائتلاف‌هایی را با حزب چپ ایجاد کرده است.

«آنگلا مرکل» صدر اعظم راست‌گرای آلمان، در آستانه انتخابات پارلمانی منطقه‌ای در دو ایالت شرقی این کشور، به حزب سوسیال دموکرات درباره ائتلاف با حزب چپ هشدار داد.

به گزارش ایلنا به نقل از یورونیوز، حزب سوسیال دموکرات آلمان که با حزب دموکرات مسیحی صدر اعظم ائتلاف کرده، در ایالت‌های «براندنبورگ» و «تورینگن» ائتلاف‌هایی را با حزب چپ ایجاد کرده است.

مرکل در این باره گفت: «در تورینگن اتفاقات عجیبی در حال وقوع است. حزب بزرگ اس‌پ‌د، می‌خواهد به ما اعلام کند که بدون در نظر گرفتن نتیجه انتخابات، با حزب چپ ائتلاف می‌کند زیرا برای آن‌ها این طور بهتر است.»

بنا بر آخرین نظرسنجی‌ها، در این انتخابات حزب راست‌گرای مرکل، ۳۶ درصد آرا، حزب چپ ۲۶، حزب سوسیال دموکرات ۱۶، حزب ضد اروپا هشت و حزب سبز‌ها هم حدود شش درصد آرا را از آن خود خواهند کرد.

ایلنا

016116975_22222.jpg

کاهش حدود یک‌سوم مصرف غذايی ايرانيان طی ده سال

بنا بر آمار بانک مرکزی متوسط مصرف سالانه اقلام خوراکی ایرانیان طی ۱۰ سال گذشته ۳۰ درصد کم شده است. مصرف اقلام خوراکی و آشامیدنی خانوارها در سال ۸۲ حدود ۱۳۹۲ کیلوگرم بوده که این رقم در سال ۹۱ به ۹۸۱ کیلوگرم رسیده است.

بنا بر آمار بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، متوسط مقدار مصرف سالانه اقلام خوراکی و آشامیدنی خانوار ایرانیان طی ۱۰ سال گذشته ۳۰ درصد کم شده است. به گزارش روزنامه "شرق" این واقعیت جامعه‌ای است که مسئولان در سال‌های قبل بر بهتر شدن شرایط رفاه خانوار با توزیع یارانه نقدی تاکید داشته‌اند.

شرق می‌نویسد، کوچک‌ترشدن سبد غذایی خانوار در ایران و میزان فشار اقتصادی واردشده به آحاد مردم در طول سال‌های گذشته، درآمار بانک مرکزی قابل مشاهده است: «وقتی خوراک خانوارکم می‌شود، یعنی توان خرید آن‌ها کاهش یافته و سبد غذای آنها کوچک‌تر شده است.»

طی این دوره ده ساله مصرف نان، "قوت غالب مردم ایران" که نسبت به باقی اقلام غذایی ارزان‌ترین برآورد می‌شود، ۳۷ درصد کاهش یافته است. به غیر از نان، تمام اقلام‌اساسی یعنی گوشت قرمز، نان، برنج، روغن و تخم‌مرغ نیز بین ۲۷ تا ۳۷ درصد کاهش مصرف داشته‌اند. نکته جالب آن‌که مصرف شیر که ماده غذایی بدون جایگزین خوانده می‌شود؛ طی این مدت ۳۱ درصد کمتر شده است.

در طول ۱۰ سال یعنی از سال ۸۲ تا سال ۹۱، هزینه تامین خوراک، پوشاک و مسکن به عنوان نیازهای اولیه خانوار، بیش از ۳۶۵ درصد افزایش داشته و به عبارت دیگر مخارج خانوار چهاربرابر شده است.

این در حالی است که در این مدت دستمزد تعیین‌شده تنها ۲۵۰ درصد افزایش یافته که رقمی بسیار پایین‌تر از تورم نیازهای اولیه خانوار است.

هزینه خوراکی و آشامیدنی سالانه هر خانوارایرانی در سال ۸۲ برابر با یک‌ میلیون ‌و ۲۷۱ هزارتومان بوده و این رقم در سال ۹۱ به پنج‌میلیون ‌و ۶۸۳ هزارتومان افزایش یافته است که رشد ۳۴۷ درصدی را نشان می‌دهد. به عبارت ساده‌تر هر خانوار فقط برای تامین غذای خود باید ۴۷۳ هزارتومان در ماه هزینه کند که این رقم ۷۷ درصد از حداقل دستمزد خالص کارگران در سال ۹۳ است.

دولت احمدی‌نژاد نیمی از درآمد نفت کل تاریخ ایران را در اختیار داشت

بخش عمده کاهش خوراک ایرانیان در طول دو دوره ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد صورت گرفته است. دولتی که با شعار "آوردن پول نفت سر سفره ایرانیان" روی کار آمد.

شهریور سال ۹۱ اکبر ترکان معاون اسبق وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران و مشاور فعلی حسن روحانی اعلام کرد کل درآمد ۱۰۳ ساله نفت ایران ۱۱۱۶ میلیارد دلار بوده است که با افزایش قیمت نفت، سهم دولت نهم و دهم از این درآمد ۵۳۱ میلیارد دلار یعنی بیش از نیمی از درآمد نفتی کل تاریخ ایران بوده است.

به این ترتیب در طول ۸ سال ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد که ایران بالاترین درآمد نفتی را داشته است، همزمان ایرانیان کوچک‌تر شدن سفره خانواده‌ها به میزان بالای حدود یک سوم را هم تجربه کرده‌اند.

DW.DE

n00052772-b.jpg

هیات اعزامی اتحادیه اروپا: اسرائیل در غزه دست به نسل‌كشی زده است

این هیات که ۱۳ عضو پارلمان اروپا را شامل می‌شود، از اتحادیه اروپا خواسته است روابط دیپلماتیک خود با اسرائیل را قطع کرده و تحریم‌هایی علیه این رژیم اجرا کند.

یک هیات رسمی پارلمان اروپا که در پی تهاجم اخیر اسرائیل از نوار غزه بازدید کرد، اعلام کرد که رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان مرتکب «نسل‌کشی» شده است.

به گزارش ایلنا به نقل از پرس‌تی‌وی، این هیات که ۱۳ عضو پارلمان اروپا را شامل می‌شود، از اتحادیه اروپا خواسته است روابط دیپلماتیک خود با اسرائیل را قطع کرده و تحریم‌هایی علیه این رژیم اجرا کند.

«مارتینا اندرسون» عضو ایرلندی پارلمان اروپا در این باره گفت: «فکر نمی‌کنم وقتی شما به چگونگی توصیف نسل‌کشی فکر می‌کنید، واژه‌ای برای توصیف واقعی آن بیابید؛ این مساله به عنوان نابودی جزئی یا کلی افراد تعریف می‌شود و چیزی که ما در غزه در فلسطین دیدیم، نابودی فلسطینیان است.»

این هیات که به تازگی از خاورمیانه به بروکسل بازگشته است، غرب را به بی‌توجهی به جنایات اسرائیل علیه فلسطینیان متهم کرده است.

این سیاستمداران همچنین تل‌آویو را به نقض مستمر قوانین بین‌المللی از طریق غصب اراضی فلسطینی به منظور احداث شهرک‌های اسرائیلی متهم کردند.

جنگ اخیر غزه در تاریخ ۲۶ آگوست با توافق آتش‌بس به می‌انجی‌گری مصر که پس از برگزاری مذاکرات در قاهره حاصل شد، به پایان رسید.

اسرائیل بمباران غزه را از اوایل ماه جولای آغاز کرد و خسارات سنگینی به این منطقه وارد کرد.

حدود دو هزار و ۱۴۰ فلسطینی که اغلب غیرنظامی بودند، از جمله زنان و کودکان و سالمندان در این تهاجم ۵۰ روزه کشته و حدود ۱۱ هزار فلسطینی نیز زخمی شدند.

ایلنا

Conroy_And_Belhaj_HumanTrash.jpg

بیش از 12 هزار خارجی در سوریه می‌جنگند

یکی از کارشناسان برجسته حوزه مبارزه با تروریسم گفت، بیش از 12 هزار شبه‌نظامی خارجی از 74 کشور برای جنگ به سوریه رفته‌اند که 60 تا 70 درصد از آنان از کشورهای خاورمیانه و حدود 20 تا 25 درصد از کشورهای غربی هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، پروفسور پیتر نومان، مدیر مرکز بین‌المللی مطالعات افراط‌گرایی در کالج کینگ لندن گفت: درگیری سوریه موجب بسیج شبه‌نظامیان خارجی شده است که از زمان جنگ افغانستان علیه شوروی دردهه 1980  بی‌سابقه بوده و طی یک دهه بیش از 20 هزار شبه‌نظامی خارجی در درگیری‌ها حضور یافته‌اند.

وی افزود: با توجه به اینکه بیش 12 هزار مبارز خارجی طی سه سال گذشته در سوریه وارد جنگ شده‌اند، این درگیری‌ در واقع در حال تبدیل شدن به یکی از بزرگترین بسیج نیروهای خارجی است.

نومان تاکید کرد که این مساله بسیار اهمیت دارد چرا که از کنار درگیری‌ افغانستان، القاعده و سایر گروه‌های تروریستی شکل گرفت و درگیری سوریه نیز هم‌اکنون باعث تشکیل شبکه‌های تروریستی جدیدی شده است. وی گفت: اطمینان دارم پس از بسیج مبارزان خارجی و طی نسل آتی، شاهد حملات تروریستی خواهیم بود.

این کارشناس مبارزه با تروریسم با شورای امنیت سازمان ملل پیش از نشست 24 سپتامبر رایزنی کرده است. این نشست قرار است به ریاست باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا برگزار شود و در خصوص مبارزان تروریست خارجی و تهدیدی که ایجاد می‌کنند، بحث خواهد کرد.

با این حال این کارشناس اعلام نکرد که چه تعداد نیرو برای گروه تروریستی دولت اسلامی موسوم به داعش می‌جنگند. وی گفت: تونس کشوری است که بیشترین شبه‌نظامیان از آن به سوریه رفته‌اند (بیش از 3000 تن). بین 1200 تا 2500 مبارز از عربستان در سوریه هستند و مراکش و اردن هر کدام حدود 1500 شبه‌نظامی در سوریه دارند. در میان کشورهای غربی نیز حدود 700 شبه‌نظامی از فرانسه، بیش از 500 شبه‌نظامی از انگلیس، 400 شبه‌نظامی از آلمان، 300 شبه‌نظامی از بلژیک و 100 شبه‌نظامی از آمریکا در سوریه در کنار گروه‌های افراطی علیه دولت اسد می‌جنگند.

ایسنا

BarackObamaHenryKissingerObamaBidenMeet22222-2.jpg

کسینجر: ایران مشکل بزرگتری از داعش است

هنری کسینجر وزیر خارجه اسبق و نظریه پرداز آمریکایی روابط بین الملل روز گذشته در یک مصاحبه رادیویی ایران را مشکلی بزرگ تر از داعش برای آمریکا دانست.

به گزارش هافینگتون پست، کسینجر در مصاحبه با رادیو ملی آمریکا (NPR) با اشاره به جایگاه تاریخی ایران و نفوذ این کشوردر منطقه خاورمیانه ایران را مستعد ترین کشور منطقه برای ایجاد هژمونی و تشکیل یک امپراتوری قوی در خاورمیانه دانست.

کسینجر با اشاره به اینکه نقشه خاورمیانه در حال تغییر است و مرزهای کنونی که ماحصل سال های پس از فروپاشی عثمانی و جنگ اول جهانی (1919-1920) در حال از بین رفتن است، افزود: این مساله از منظر استراتژیک یک فرصت بی نظیر در اختیار ایران قرار داده است. من ایران را مشکل بزرگ تری از داعش می دانم. داعش گروهی متشکل از ماجراجویان نظامی با یک ایدئولوژی تهاجمی است. داعش اگر بخواهد تبدیل به یک واقعیت دائمی استراتژیک شود باید سرزمین های بیشتری را تحت سلطه خود گرفته و آنها را حفظ کند. از نظر من مقابله با گروهی چون داعش بسیار قابل کنترل تر از درگیری با کشوری چون ایران است.

کسینجر تاکید کرد در شرایط کنونی یک محور شیعه از ایران تا بغداد و سوریه و از آنجا تا جنوب لبنان و مرزهای مدیترانه کشیده شده است که این مساله در شرایط کنونی که مرزهای سیاسی سابق خاورمیانه در حال فرسایش است، امکان تشکیل به گفته او یک "امپراتوری " را به ایران در منطقه خاورمیانه می دهد.

او درباره بحران روسیه و اوکراین نیز گفت غرب و روسیه دیدگاه های متفاوتی درباره اوکراین دارند و روسیه اوکراین را جزئی از میراث تاریخی خود می داند.

از این رو کسینجر توصیه کرد بهترین راه حل برای حل بحران اوکراین تبدیل این کشور به یک فنلاند و یا اتریش است به نحوی که به جای اینکه غرب بخواهد از اوکراین به عنوان یک پاسگاه مرزی استفاده کند این کشور تبدیل به پلی بین روسیه و غرب شود.

کسینجر درباره احتمال نامزدی هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق آمریکا از حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 نیز گفت: او یک دوست خوب است و فکر می کنم رییس جمهور خوبی هم باشد. اما نامزدی او مرا در معذوریت قرار خواهد داد چون من (مثل همیشه) از جمهوریخواهان حمایت خواهم کرد.

فرارو

13862622222-2.jpg

تظاهرات کارگران آمریکا در ۱۵۰ شهر برای افزایش مزد

«معترضان خواستار افزایش حداقل دستمزد از هفت دلار و بیست و پنج سنت به پانزده دلار در ساعت و نیز تشکیل آزادانه سندیکاهای کارگری و شناسایی آن‌ها از سوی رستوران‌های زنجیره‌ای بزرگ هستند».

کارگران رستوران‌های عرضه خوراک فوری یا فست فود هفته گذشته در بیش از ۱۵۰ شهر ایالات متحده، اعتصاباتی را برای افزایش دستمزدشان به ۱۵ دلار در هر ساعت برپا کردند.

به گزارش ایلنا به نقل از یورونیوز، «کندال فیلز» مسئول برنامه‌ریزی جنبش مبارزه برای «هر ساعت ۱۵ دلار» در این‌باره گفته است: «ما قصد داریم اعتصاب را به سراسر کشور بکشانیم. ما از کارگران می‌خواهیم که هنگام ظهر دست از کار بکشند و یا محل کار را ترک کنند.»

بر اساس این گزارش معترضان خواستار افزایش حداقل دستمزد از هفت دلار و بیست و پنج سنت به پانزده دلار در ساعت بوده و نیز تشکیل آزادانه سندیکاهای کارگری و شناسایی آن‌ها از سوی رستوران‌های زنجیره‌ای بزرگ هستند.

در این گزارش به گفته چند تن از تظاهرکنندگان آن‌ها خواهان دستمزد حداقلی پانزده دلار در ساعت که مبلغ زیادی نیست هستند و معترض دیگر اعتراض خود را برای رشد در زندگی‌اش می‌خواهد چون که با حقوق کنونی پیشرفت نمی‌کند

گفتنی است، در همین حال «باراک اوباما» رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا نیز با حمایت از معترضان خواستار افزایش حداقل دستمزد فدرال و حمایت از برابری دستمزد‌ها برای زنان شده بود.

این اعتصاب در آستانه انتخابات میان دوره‌ای سنای آمریکا انجام شد و به نظر می‌رسد با توجه به احتمال شکست دموکرات‌ها، آن‌ها تلاش می‌کنند با حمایت از معترضان و اعتصاب کنندگان آرای بخشی از جامعه آمریکا را به خود اختصاص دهند.

آمارهای تازه از دستمزدهای متفاوت در صنایع امریکایی

در این گزارش اشاره شده است، بر اساس تحقیقات تازه پژوهشکده «سیاست اقتصادی»، یک کارگر ساده در صنعت رستوران در آمریکا هر یک ساعت ۱۰ دلار درآمد دارد در حالی این رقم در صنایع دیگر ۱۸ دلار در ساعت است.

در این گزارش آمده است، این در حالی است که کارگران فست فود‌ها فقیر‌تر از کارگران رستوران‌ها هستند و به‌طور متوسط برای هر ساعت کمتر از ۸ دلار کسب می‌کنند.

حداقل دستمزد در بریتانیا ۱۰ و ۳۸ دلار برای هر ساعت و در فرانسه ۱۲ و ۵۳ دلار است.

در پایان این گزارش آمده است، اگرچه تظاهرات در اغلب شهرهای آمریکا بدون خشونت پایان یافت، اما در شهر نیویورک نوزده نفر به اتهام اخلال در عبور و مرور خورو‌ها و ایجاد راه‌بندان دستگیر شدند.

ایلنا

IMG17450024.jpg

پوتین رهبران غرب را تهدید کرد:

می توانم ظرف دو هفته اوکراین را فتح کنم

رئیس جمهور روسیه در واکنش به اقدامات اخیر ناتو و اتحادیه اروپا علیه این کشور هشدار داد که اگر بخواهد می تواند ظرف دو هفته اوکراین را به تصرف خود دربیاورد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی تلگراف، ""ولادیمیر پوتین" در واکنش به اقدام ناتو برای تشکیل واحد واکنش سریع برای مقابله با روسیه و همچنین تهدید اتحادیه اروپا مبنی بر اعمال تحریم های جدید علیه مسکو، عنوان داشت که اگر بخواهد می تواند کی یف را ظرف دو هفته اشغال کند زیرا ارتش روسیه توانایی تصرف اوکراین را دارد.

به نوشته این روزنامه پوتین این سخنان را در گفتگو با "خوزه مانوئل بارسو" رئیس پارلمان اروپا، به اطلاع وی رسانده است.

علاوه بر دیلی تلگراف روزنامه "لا ریپابلیکا" چاپ ایتالیا نیز این خبر را پوشش داده و می نویسد که تهدید پوتین به تصرف اوکراین آن هم ظرف دو هفته می تواند نتیجه تهدیدهایی باشد که ناتو و اتحادیه اروپا علیه مسکو انجام داده اند.

این اظهارات پوتین در جلسه هفته گذشته رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا، به اطلاع آنها رسیده و بارسو جزئیات تهدید پوتین را با آنها در میان گذاشته و ناتو نیز اعلام کرده که می تواند ظرف 48 ساعت چهار هزار نیرو را در شرق اوکراین مستقر کند تا از این کشور در برابر اقدامات احتمالی روسیه محافظت کنند.

در این میان "فدریکا موگرینی" که به عنوان جانشین کاترین اشتون در پست ریاست دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا انتخاب شده نیز هشدار داد که گزینه نظامی راه حل بحران اوکراین نیست.

در همین رابطه "آندرس فوگ راسموسن" دبیر کل ناتو نیز اعلام کرد که این سازمان با بحران هایی در جنوب و شرق خود مواجه است که این بحران ها هرآن ممکن است به کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی سرایت کنند.

تهدید پوتین مبنی بر تصرف اوکراین ظرف دو هفته در حالی در نشریات غربی منتشر می شود که قرار است در هفته جاری ناتو در ولز نشستی را برگزار کند. یکی از اهداف برگزاری این نشست بررسی طرح تشکیل واحد نظامی ویژه متشکل از 10 هزار نیرو برای مقابله با اقدامات روسیه است.

علاوه بر این موضوع، روز یکشنبه آینده نیز زمان به انتها رسیدن دوره ای است که اتحادیه اروپا برای تغییر رفتار روسیه در برابر اوکراین تعیین کرده است.

بحران اوکراین بواسطه رویارویی روسیه با جبهه غرب هر روز پیچیده تر از قبل می شود و در این میان کسی به فکر نجات جان مردمی که در شرق اوکراین به دست ارتش این کشور کشته می شوند نیست. مداخله غرب در امور اوکراین موجب شده تا این کشور از نوامبر سال گذشته وارد بحران شود این بحران در ماه های اخیر بواسطه لشکر کشی ارتش به شرق حالت فوق العاده به خود گرفته و تاکنون بیش از دو هزار و 400 نفر در جریان آن کشته شده اند اما با این وجود غرب همچنان بر دخالت های خود در امور این کشور پافشاری می کند.

مهر

_46675966_abbas_070105getty226.jpg

طرح سه مرحله‌ای محمود عباس برای تشکیل "کشور فلسطین"

منابع آگاه فلسطینی اعلام کردند که محمود عباس طرحی سه مرحله‌ای را برای تشکیل کشور مستقل فلسطین تدوین کرده است که این گام توسط رهبران فلسطینی با توافق جنبش حماس در راس اولویت‌ها قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، منابع آگاه در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط اعلام کردند که بر اساس این طرح محمود عباس، رییس‌ تشکیلات خودگردان فلسطین، یک مهلت زمانی چهارماهه به آمریکایی‌ها داده می‌شود تا مرزهای کشور آتی فلسطین را ترسیم کنند تا بتوانند رژیم صهیونیستی را برای به رسمیت شناختن آن راضی کنند؛ در صورتی که دو طرف با این مساله موافقت کنند مذاکرات فوری که دارای سقف زمانی است آغاز می‌شود و در جریان آن از تل‌آویو خواسته می‌شود تا نقشه‌ای را که دارای مرزهای اسرائیل است ارائه دهد اما در صورتی که این اقدامات شکست بخورد مسئولان تشکیلات خودگردان فلسطین با حمایت کشورهای عربی به شورای امنیت می‌روند تا خواهان اخراج صهیونیست‌ها از اراضی فلسطین در دوره زمانی مشخص شوند اما در صورتی که این اقدام نیز شکست بخورد رهبران فلسطینی گزینه سوم را اجرا خواهند کرد و به تمام سازمان‌های بین‌المللی از جمله دادگاه کیفری ملحق خواهند شد و محاکمه رهبران رژیم صهیونیستی را آغاز خواهند کرد.

منابع تاکید کردند که این طرح در هنگام نشست اخیر سازمان آزادیبخش فلسطین تدوین شد و عباس در دیدار اخیر خود در دوحه با خالد مشعل، رییس دفتر سیاسی جنبش حماس در خصوص این طرح توافق یافتند.

قرار است که عباس یک هیات فلسطینی را با حضور صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد تشکیلات خودگردان فلسطین و ماجد فرج، مدیر دستگاه اطلاعات به واشنگتن اعزام کند تا آن‌ها در دیدار با جان کری، وزیر خارجه آمریکا این طرح محمود عباس را به صورت کامل مطرح کنند و از موضع آمریکا در قبال این طرح آگاه شوند اما این اقدام پس از نشست شورای وزرای عرب در قاهره برگزار خواهد شد.

مسئولان در مصاحبه با روزنامه الشرق الاوسط تاکید کردند که این طرح تنها ضمانت برای جلوگیری از تکرار تجاوزات در حق مردم فلسطین است.

هم‌زمان روزنامه عبری‌زبان هاآراتص گزارش داد که عباس به آمریکایی‌ها اعلام کرده است که مردم فلسطین در مدت زمان طولانی منتظر نخواهند ماند تا اسرائیلی‌ها برای عقب‌نشینی از اراضی اشغالی قانع شوند.

این روزنامه اعلام کرد که عباس خواهان این است که هرچه سریع‌تر مرزها مشخص شود و وی در موارد بسیاری در گذشته تلاش کرد تا مرزها مشخص شود اما رژیم صهیونیستی با آن موافقت نکرد.

از سوی دیگر منابع آگاه در فلسطین اعلام کردند که مذاکره میان طرف‌های فلسطینی و اسرائیلی در اواسط هفته جاری از سر گرفته می‌شود تا مسائل حل و فصل نشده از جمله آزادی اسیران، بازسازی فرودگاه و ساخت اسکله مورد بررسی قرار بگیرد.

منابع در مصاحبه با الشرق الاوسط اعلام کردند که این مذاکرات به مدت یک ماه میان طرفین ادامه خواهد داشت تا آن‌ها به توافق نهایی در مورد آتش‌بس دست یابند.

منابع افزودند: در صورتی که مذاکرات به راه‌حل‌های مطلوب دست یابد می‌توان این توافقات را تا پیش از یک ماه امضا کرد.

​ایسنا

412222-2.jpg

محمود عباس: نتانیاهو با تشکیل کشور فلسطین مواقفت کرد

محمود عباس اعلام کرد که نخست وزیر رژیم صهیونیستی با تشکیل کشور فلسطین بر اساس مرزهای سال 1967 موافقت کرده است. امری که سخنگوی بنیامین نتانیاهو به سرعت آن را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران به نقل از سایت شبکه الجزیره، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در سخنانی که از شبکه‌های فلسطینی پخش شد گفت: نتانیاهو در مقابل من با تشکیل کشور فلسطین بر اساس مرزهای 1976 موافقت کرد و تنها مشخص کردن مرزها باقی مانده که مذاکره کنندگان باید آن را حل کنند.

این سخنان با واکنش سریع رژیم صهیونیستی مواجه شد و سخنگوی نتانیاهو با تکذیب آن گفت: نخست وزیر به هیچ وجه با تشکیل کشور فلسطین موافقت نکرده و سخنان محمود عباس خالی از واقعیت است.

محمود عباس در ادامه سخنان خود گفت: دیگر مذاکرات جزئی پیرامون مناطق "الف" و "ب" و "ج" و چیزهای شبیه آن را نخواهیم پذیرفت بلکه ما خواهان این هستیم که هر یک از طرفین به شکل نهایی مرزهای خود را بدانند.

وی گفت: فلسطینیان بیست سال دیگر منتظر نخواهند ماند. ما نخواهیم پذیرفت که هر سال اسرائیل به ما حمله کند و اشغالگری دیگری بی‌آفریند. اگر اسرائیل این خواست ما را اجرایی نکند ما نیز گزینه‌های خود را داریم.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در خصوص حمله رژیم صهیونیستی به نوار غزه نیز گفت: می شد مانع شهادت بیش از 2000 فلسطینی و زخمی شدن هزاران تن شد. ما در طول 50 روزحمله به غزه به وعده‌های خود عمل کردیم و تلاش کردیم این جنگ متوقف شود اما دشمن اسرائیلی به دنبال وقت بود تا بیشتر بکشد و خرابی بیشتری به جای بگذارد.

وی ادامه داد: مسئله جنگ و صلح تنها به دست یک گروه خاص نیست بلکه رهبران فلسطینی باید درباره آن تصمیم بگیرند. ما در فلسطین جز یک دولت و یک ارتش را بر نخواهیم تابید و تصمیم گیری درباره صلح و جنگ در حوزه اختیارات تشکیلات خودگردان است وگرنه باعث ایجاد آشوب خواهد شد.

محمود عباس گفت: مسئله پایان دادن به جدایی میان گروه های فلسطینی نیز نیازمند به ماه‌ها وقت است و اولین آزمون برای سنجیدن توانایی دولت، در جریان توزیع کمک‌های انسان دوستانه میان مردم غزه مشخص خواهد شد.

‌ایسنا

2014-08-26T164100Z_1737391155_GM1EA8R01RW01_RTRMADP_3_MIDEAST-GAZA.JPG

اسرائیل با پیشنهاد آتش‌بس نامحدود مصر موافقت کرد

اسرائیل به گفته یکی از مسئولان بلندپایه این کشور، پیشنهاد مصر را مبنی بر آتش بس کامل و نامحدود در نوار غزه پذیرفته است.

این آتش بس که خبر آن کمی پیش‌تر توسط منابع فلسطینی و سپس مصری پخش شد، قرار است از ساعت 18 امروز به وقت پاریس به اجرا درآید.

بنا بر این توافق، همه پست‌های گذر از اسرائیل به خاک فلسطین، برای عبور کمک های بشردوستانه و تجهیزات بازسازی ویرانه‌ها، باز می شود.

فلسطینیان هم چنین به حق ماهی گیری تا فاصله ٣٠ مایلی در دریا دست می یابند؛ فاصله‌ای که تا امروز ٣ مایل بود.

قرار است مذاکرات غیرمستقیم بر سر مسائل دیگر در پی این آتش بس، در مصر آغاز شود.

بلافاصله پس از اعلام این خبر، هزاران تن از فلسطینیان به کوچه‌های غزه ریختند و جشن گرفتند. صدای شلیک گلوله از شادی، در همه‌جا شنیده می شد و از مساجد نیز صدای نیایش بر می آمد.

گفتنی است که در پنجاهمین روز یورش هوائی اسرائیل به نوار غزه، 2 فلسطینی کشته شدند که شمار کشته‌شدگان در نوار غزه را به 2130 نفر می رساند.

طی 16 یورش شب گذشته که به کشته شدن 2 تن انجامید، 2 مسجد نیز در "بیت حنون"- درشمال غزه، ویران شدند.

در اسرائیل، بنیامین نتانیاهو- نخست وزیر این کشور، گفته بود عملیات تا زمانی که اسرائیل به هدف‌های خود دست نیابد ادامه خواهند داشت.

FR

222222_otresh-2.jpg

اتریش خواهان عادی‌سازی روابط میان اتحادیه اروپا، روسیه و اوکراین شد

رئیس جمهوری اتریش تاکید کرد که برای پایان دادن به بحران اوکراین روابط میان اتحادیه اروپا ، روسیه و کی‌یف باید عادی و آرام شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، به نقل از خبرگزاری نووستی، هاینس فیشر، رئیس جمهوری اتریش در نشست‌ سیاسی اتحادیه اروپا در شهر آلپباخ گفت: امیدوارم که روسیه دست به هیچ اقدامی که تحریک آمیز توصیف شود، نزند و روابط میان اتحادیه اروپا، روسیه و اوکراین عادی شود.

وی افزود: اتحادیه اروپا، روسیه و اوکراین باید در یک ردیف قرار بگیرند و به طور جدی درباره منافع امنیتی خود مذاکره کنند. هر سیاستمداری باید بداند که چطور بازی را تغییر دهد. چنین رفتار و رویکردی برای اتحادیه اروپا، روسیه و اوکراین که درباره بحران اوکراین مذاکره می‌کنند، لازم و ضروری است.

ایسنا

dp-2222.jpg

اعدام رئیس اطلاعات داعش به اتهام جاسوسی

تشکیلات داعش، "رئیس سازمان اطلاعات" خود را به اتهام جاسوسی برای سازمان‌های اطلاعاتی غرب اعدام کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، براساس گزارش‌های منتشر شده گروه تروریستی داعش مسئول امنیتی این گروه با نام "ابوعبیده المغربی" که به مثابه رئیس سازمان اطلاعات این گروه به شمار می‌آمد را اعدام کرد.

داعش اعلام کرد که این فرد با سازمان‌های اطلاعاتی غربی در تماس بوده و برای آن‌ها جاسوسی می‌کرده است. هیات تشکیلات تروریستی داعش بعد از اثبات اتهامات این فرمانده برجسته داعش حکم اعدام وی را صادر کرد و هیچ تصویر فیلمبرداری شده‌ای از عملیات شلیک به سمت وی منتشر نشده است.

منابع مختلف داعش در سایت توئیتر اعلام کردند که ابوعبیده برای ترور ابوخالد السوری یکی از رهبران برجسته تشکیلات القاعده برنامه‌ریزی می‌کرده است.

ابوعبیده قرار بود از طریق یک انفجار گسترده مقر ابوخالد السوری را در چند ماه گذشته مورد هدف قرار دهد. ابوعبیده یکی از رهبران برجسته امنیتی تشکیلات داعش در سوریه و راس هرم امنیتی آن در مناطق اطراف حلب که کنترل آن به دست داعش است به شمار می‌آمد. وی همچنین فعالیت‌های طولانی در زمینه‌های اطلاعاتی داشته است. منابع آگاه اعلام کردند که ابوعبیده با سازمان اطلاعات انگلیس در تماس بود

ایسنا

015672462_2222.jpg

ایالات متحده تلاش کرد از امضای تفاهم نامه بین ایران و روسیه جلوگیری کند

روز چهارشنبه روزنامه "کومرسانت" گزارش داد که واشنگتن تلاش کرده است از امضای تفاهم نامه در مورد معامله چند میلیاردی بین مسکو و تهران جلوگیری کند.

روسیه در چارچوب این تفاهم نامه از ایران نفت را می خرد و ماشین آلات، تجهیزات، فلزات، غلات را تحویل و خدمات را ارائه می دهد. منابع روزنامه در دولت روسیه گفت: "ایالات متحده تلاش کرد در این معامله اخلال و به شرکت های روسی و ایرانی با اعمال تحریمات تهدید کند". به گفته منابع روزنامه، کاخ سفید معتقد است که فعال سازی همکاری بین مسکو و تهران به تحریمهای موجود علیه ایران و توافق های رسیده در سال گذشته در مورد مسئله هسته ای ایران مشکل می سازد. دولت باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا نگران است که درآمد حاصل از این معامله با مسکو علاقمندی تهران به دستیابی به توافق بلند مدت در مورد برنامه هسته ای کاهش دهد. در همین حال، سفارت ایالات متحده در فدراسیون روسیه در مصاحبه با روزنامه "کومرسانت" در مورد این موضوع اظهار نظر نکرده است .

به گفته کارشناسان، امضای تفاهم نامه روسیه و ایران در حال حاضر تا حد زیادی به دلیل وخیم تر شدن روابط بین روسیه و غرب انجام گرفت. آندری باکلیتسکی، کارشناس مرکز مطالعات سیاسی روسیه در مصاحبه با روزنامه گفت: "مسکو که برای حل دیپلماتیک مسئله هسته ای ایران بسیار تلاش کرده حاضر بود هیچ اقدامی را انجام ندهد برای اینکه باعث واکنش شدید از سوی ایالات متحده نشود. اما وضعیت تغییر کرده است. روسیه در حال حاضر به توصیه های ایالات متحده بیشتر گوش ندهد و همچنین اهمیت ایران برای غرب تا حد زیاد افزایش یافته است و کشور با توجه به حوادث در عراق و در جست و جوی جایگزین ها به نفت و گاز روسیه آزادی بیشتری عملیات خود را به دست آورده است".

کارشناسان مبارزه حاد برای بازار ایران را دلیل دیگر اجرای سریعتر برنامه مبادله روسیه با تهران نامیدند.

طبق گزارش های قبلی الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه و بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران در مسکو ملاقات کردند و در این دیدار تفاهم نامه بین دو دولت به مدت 5 سال امضا شد.

صدای روسیه

cuba2.jpg

ایالات متحده تحت پوشش مبارزه با آچ ای وی در کوبا مشغول به خرابکاری بود.

ایالات متحده نوجوانان آمریکای لاتینی را به کوبا فرستاد برای این که آنها احساسات ضد دولتی در این جزیره در میان مردم محلی برانگیزند. روز دوشنبه خبرگزاری "آسوشیتد پرس" این مطلب را گزارش داد.

معلوم شد که این پروژه در اکتبر 2009 آغاز شد هنگامی که باراک اوباما "آغاز جدید" دوره در روابط بین ایالات متحده و دولت کمونیستی را اعلام کرد. پروژه تحت کنترل اداره توسعه بین‌المللی آمریکا

(USAID) بود. "ارائه کمک های بشردوستانه و توسعه اقتصادی در سراسر جهان به منظور حمایت از سیاست خارجی ایالات متحده از وظایف اصلی این سازمان می باشد."

برای اجرای این پروژه، USAID ، شرکت Creative Associates International را استخدام کرد که قبلا در رسانه ها به عنوان خالق به اصطلاح "توییتر کوبایی" ظاهر شده بود.

ایالات متحده نوجوانان از ونزوئلا، کاستاریکا و پرو را به کوبا به عنوان گردشگران فرستاد.

برخی از نوجوانان به کالج می رفتند در حالی که دیگران سمینارها در مورد پیشگیری از آچ ای وی را برگزار می کردند. این کار به منظور استخدام نوجوانان کوبایی و تبدیل آنها به فعالان سياسى انجام شد.

بنا به گزارش خبرگزاری "ریانووستی"، خرابکاران بالقوه در کالج ها مورد مصاحبه قرار گرفتند و ویژگی های رهبری آنها ارزیابی و در پایگاه داده ها ثبت شد.

صدای روسیه

IMG16160232.jpg

كن لوچ بی‌بی‌سی را برای پوشش مغرضانه جنگ در غزه سرزنش كرد.

كن لوچ فيلمساز سرشناس جهاني، بي‌بي‌سي را براي پوشش مغرضانه جنگ غزه به دفاع از اسراييل متهم کرد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از مورنينگ استار، لوچ كه در جمع معترضاني حضور داشت كه در برابر ساختمان بي‌بي‌سي در بريستول گرد آمده بودند، گفت: مسئولان بي بي سي از زاويه اي كه به نفع اسراييل باشد به پوشش خبري جنگ در نوار غزه پرداخته است.

وي كه گفته است كادر بي‌بي سي از نحوه رفتار روساي خود شرمگين هستند، افزود: در مصاحبه‌هاي خبري بي‌بي‌سي نظرات مردم فلسطيني منعكس نمي‌شود در حالي كه همه جنايت جنگي صورت گرفته عليه مردم غزه به دست فراموشي سپرده مي‌شود.

لوچ يادآوری كرد كه سردبيران بي بي سي بايد به اعتراض مردم به نوع پوشش رسانه‌اي اين رويداد توجه كنند و اين سازمان خبري بايد روش‌هاي خود در قبال اين جنايت را تغيير دهد.

هواداران فلسطيني‌ها از هفته پيش صفي در برابر ساختمان بي بي سي در بريستول تشكيل داده‌اند و هنرمندان مشهوري چون مارك توماس نيز صداي خود را به حمايت از اين اعتراض وام داده اند.

توماس گفته است جنايت ارتش اسراييل در غزه با همه خشونتي كه در آن به چشم مي‌خورد، بارها و بارها از سوي بي بي سي ناديده گرفته شده است.

تاكنون بيش از 1822 نفر از جمله 400 كودك در اين جنايات كشته شده اند. بيش از 9400 نفر نيز از 8 جولاي تاكنون در جريان حملات هوايي و زميني اسراييل زخمي شده اند. اين در حالي است كه تاكنون 64 اسراييلي در اثر اين تهاجم جان باخته اند.

مهر

01782222222.jpg

رزمایش بزرگ نظامی روسیه آغاز شد.

پس از رزمایش پیمان ناتو، روسیه نیز رزمایش بزرگ خود را از جمله در مرز اوکراین آغاز کرد. این رزمایش که در آن بیش از ۱۰۰ هواپیمای جنگی شرکت دارند، پنج روز ادامه دارد. طی رزمایش هدف‌های زمینی و هوایی فرضی نابود خواهند شد.

نیروی هوایی روسیه اعلام کرد که رزمایش بزرگ اخیر این کشور که در آن بیش از ۱۰۰ هواپیمای جنگی شرکت خواهند کرد، در تاریخ این کشور بی‌سابقه است. ایگور کلیموف، سخنگوی نیروی هوایی روسیه گفت در این رزمایش انواع هواپیماها و بالگردهای جنگی شرکت خواهند کرد.

سخنگوی نیروی هوایی روسیه روز دوشنبه (۱۳ مرداد / ۴ اوت) در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری روسی اینترفاکس گفت که مانور مزبور در سه منطقه مختلف، از جمله مرز اوکراین، برای نخستین بار در روسیه انجام می‌شود.

او خاطر نشان کرد که در این رزمایش که تا روز جمعه (۱۷ مرداد / ۸ اوت) ادامه خواهد داشت، هواپیماهای جنگی مدل SU-27 ، SU-34 و MiG-31 شرکت خواهند کرد. این نخستین عملیات نظامی است که در آن انواع تمرین‌های نظامی در هوا انجام می‌شود.

کلیموف در ادامه گفت در این رزمایش کلیه تمرین‌های نظامی برای نابودی اهداف فرضی در زمین و هوا در سه منطقه جغرافیایی متفاوت انجام خواهد شد و قرار است برنامه سوخت‌گیری هوایی و رابطه هواپیماها با سیستم دفاع موشکی در این رزمایش آزمایش شود.

رزمایش ناتو و برخوردها با روسیه

چندی پیش نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در پی بحران اوکراین به یک رزمایش دست زدند. رزمایش‌های ناتو و روسیه در شرق اروپا در نزدیکی اوکراین به خاطر رویارویی روسیه با غرب از درجه اهمیت بسیاری برخوردار هستند و توجه محافل سیاسی را به خود جلب می‌کنند.

تا کنون چندین بار برخوردهایی نیز میان هواپیماهای جنگی روسیه و ناتو رخ داده‌اند. گفته می‌شود یک هواپیمای تجسسی آمریکا روز جمعه (۱۸ ژوئیه) در حال گریز از یک هواپیمای جنگی روسیه، بدون اجازه وارد حریم هوایی سوئد شده است.

این حادثه یک روز پس از سقوط هواپیمای مسافری "ام اچ ۱۷" مالزی در منطقه زیرکنترل جدایی‌طلبان هوادار روسیه در شرق اوکراین روی داد، اما اکنون جزئیات آن فاش شده و در اختیار عموم قرار گرفته است.

در روزهای پایانی ماه آوریل سال جاری میلادی (۲۰۱۴) نیز یک جت جنگنده‌ی روسیه در نزدیکی مرز ژاپن و روسیه به یک هواپیمای تجسسی غرب حمله کرده و خود را تا ۳۰ متری این هواپیما رسانده و آن را به عقب‌نشینی وادار کرده است.

DW.DE

IMG19052782.jpg

آمریکا با شانه خالی کردن از تعهدات خود در قبال عراق همسو با رژیم اسرائیل حرکت می کند

یکی از نمایندگان ائتلاف دولت قانون شانه خالی کردن آمریکا از تعهداتش را همسویی با اسرائیل ضد ملتهای عربی توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه السومریه، عالیه نصیف عضو ائتلاف دولت قانون اعلام کرد: از زمان شروع حوادث غزه آمریکا حمایت تسلیحاتی و مالی گسترده ای از این رژیم برای حمله به غیرنظامیان فلسطینی به عمل آورده است. این حملات سبب شهادت صدها زن و کودک و پیر و آواره شدن هزاران خانواده شده است در حالی که آمریکا از حمایت تسلیحاتی از عراق شانه خالی کرده است به ویژه که عراق در معرض خطر تروریسم داعش قرار دارد.

نصیف تاکید کرد: جنگی که عراق علیه تروریسم دنبال می کند به نیابت از همه کشورهای دنیاست و اگر داعش جای پای خود را در عراق تثبیت کند همه دنیا در معرض خطر تروریسم قرار خواهد گرفت.آمریکا و دیگر کشورها از آن در امان نیستند.

نماینده ائتلاف دولت قانون بیان کرد: آمریکا در عمل به تعهدات خود در قبال عراق ضمن قراردادهای قبلی هم تعلل می کند و هیچ حمایتی به غیر از اعزام مشاوران نظامی انجام نداده است.آمریکا با شانه خالی کردن از تعهدات خود نشان داد که با اسرائیل ضد ملتهای عربی همسویی می کند.

مهر

017232222.jpg

سازمان ملل: دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفر در فقر به سر می‌برند.

به گزارش سازمان ملل، دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفر در سراسر دنیا یا فقیرند یا با درآمد بسیار کم می‌زیند. سازمان ملل خواهان تامین حداقل زندگی اعضای جامعه و حمایت از انسان‌های آسیب‌پذیر با تقویت خصلت "برگشت‌پذیری" در آنهاست.

سازمان ملل متحد در گزارش جدیدی که روز پنج‌شنبه (۲۴ ژوئيه / ۲ مرداد) در توکیو منتشر کرده نوشته است که بیش از دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون انسان در سراسر جهان "فقیر یا تقریبا فقیر" هستند.

طبق این گزارش که توسط "برنامه توسعه انسانی" سازمان ملل انتشار یافته، حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفر مجبورند هر روز را با درآمدی حدود یک دلار و ۲۵ سنت یا کمتر بگذرانند.

حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون نفر در "فقر چند بعدی" به سر می‌برند. آنان محروم از بیمه و بهداشت، آموزش و استانداردهای معمولی زندگی هستند.

فجایع و کشمکش‌ها آسیب‌پذیر می‌سازد

به گزارش سازمان ملل، بحران‌های مالی، فجایع طبیعی، افزایش بهای مواد غذایی و کشمکش‌های خشونت‌بار خطر وخیم‌تر شدن این وضعیت را افزایش می‌دهند.

گزارش سازمان ملل می‌گوید در حالی‌که فقر در سراسر جهان رو به نقصان گذاشته است، نابرابری رشدیابنده و "آسیب‌پذیری‌های ساختاری" خطری جدی باقی مانده است.

حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون نفر در ۹۱ کشور در حال رشد در فقر زندگی می‌کنند و ۸۰۰ میلیون نفر دیگر نیز در یک موقعیت اقتصادی‌ متزلزل به سر می‌برند و هر آن ممکن است به دامان فقر بغلتند.

گزارش سازمان ملل می‌گوید: «باید از کسانی که در برابر فجایع طبیعی، تغییرات جوی و شکست‌های مالی، بسیار آسیب‌پذیر هستند، حمایت کرد و باید به آنان نیرو بخشید.»

این گزارش می‌افزاید: «کاهش آسیب‌پذیری باید به موضوع محوری در برنامه‌های توسعه تبدیل شود و این تنها راهی است که می‌توان از طریق آن به پیشرفتی پیوسته دست یافت.»

به گفته مدیر "برنامه توسعه انسانی" سازمان ملل، هلن کلارک، این نخستین بار است که گزارش سالانه این نهاد به مفاهیم "آسیب‌پذیری (vulnerability)" و "برگشت‌پذیری

(resilience)" با هم و "از میان عدسی پیشرفت انسانی" نگاه می‌کند.

کلارک در جلسه‌ای که به مناسبت انتشار گزارش سال ۲۰۱۴ "برنامه توسعه انسانی" سازمان ملل برگزار شده بود گفت: «من شک ندارم که اگر چرخ زندگی و آسیب‌پذیری ساختاری را در نظر بگیریم و آگاهانه برای ارتقاء برگشت‌پذیری پس از تحمل بحران‌ها و فجایع تلاش ورزیم، می‌توانیم جلوی بسیاری از انواع شکست‌هایی را بگیریم که امروزه جلوی پیشرفت انسان‌ها را گرفته‌اند.»

عنوان گزارش "برنامه توسعه انسانی" سازمان ملل "تقویت توسعه انسانی: کاهش آسیب‌پذیری و تقویت برگشت‌پذیری" است.

در این گزارش گفته شده که سرویس‌های اولیه اجتماعی باید در اختیار همه اعضای جامعه قرار گیرد و مهم‌ترین هدف باید مبارزه با بیکاری در جوامع باشد.

DW.DE

10530867_281266562056230_2799203196111459700_n.jpg

"اف‌بی‌آی برخی مسلمانان آمریکا را به عملیات تروریستی ترغیب کرده است"

دیده‌بان حقوق بشر "تحقیقات ضد تروریستی محرمانه" اف‌بی‌آی را مورد انتقاد شدید قرار داده است. این سازمان با انتشار گزارشی، اداره تحقیقات فدرال را متهم کرده که مسلمانان آمریکا را به انجام اقدامات تروریستی ترغیب می‌کند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر تحقیقات ضد تروریستی محرمانه اداره تحقیقات فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی را مورد انتقاد شدید قرار داده است.

به نقل از این سازمان، اف‌بی‌آی پس از حوادث یازدهم سپتامبر، مسلمانان آمریکا را به طراحی حملات تروریستی ترغیب کرده و حتی در برخی موارد هزینه انجام آن را پرداخت کرده است.

دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی که دوشنبه (۲۱ ژوئیه/ ۳۰ تیر) منتشر کرد به نتیجه بررسی‌های خود از ۲۷ مورد عملیات معروف به "عملیات نیش" (Sting Operations) اشاره کرده است.

در این عملیات‌ها اداره تحقیقات فدرال آمریکا به طور محرمانه برای مقابله با "تروریست‌های احتمالی" وارد عمل می‌شود.

همکاری مأموران مخفی در طراحی عملیات تروریستی

دیده‌بان حقوق بشر در این گزارش اف‌بی‌ای را متهم کرده که "در برخی موارد با ارائه پیشنهاد یک اقدام تروریستی یا تشویق فرد مورد تحقیق به انجام اقدام تروریستی، می‌‌توانسته شهروندان بی‌گناه را تبدیل به تروریست کرده باشد".

در این گزارش آمده است: «در نیمی از موارد بررسی شده، متهم شدن مظنونان نتیجه مستقیم یک عملیات نیش بوده است. در ۳۰ درصد موارد، مأمور مخفی اف‌بی‌ای نقش فعالی در طراحی اقدام تروریستی داشته است.»

دیده‌‌بان حقوق بشر خاطر نشان کرده است: «به شهروندان آمریکا گفته شده است که دولت این کشور با پیشگیری و تعقیب قضایی تروریسم در خاک آمریکا از آنها حفاظت می‌کند.»

آندریا پراسو، سخنگوی دیده‌بان حقوق بشر در واشنگتن در این مورد می‌افزاید: «اگر دقیق‌تر نگاه کنیم متوجه می‌شویم که اگر ترغیب‌های اداره تحقیقات نبود، بسیاری از این افراد هرگز جرمی مرتکب نشده بودند.»

انتخاب مسلمانانی با مشکلات روانی یا ضریب هوشی پایین

دیده‌بان حقوق بشر در گزارش خود تصریح کرده است که اف‌بی‌آی گاه افرادی با مشکلات روانی یا ضریب هوشی پایین را زیر نظر می‌‌‌‌‌‌‌‌گیرد.

در این گزارش به عنوان مثال به تحقیقات اف‌بی‌‌ای در مورد چهار نومسلمان اهل ایالت نیویورک اشاره شده است که به طراحی بمب‌گذاری در یک کنیسه و در یک پایگاه ارتش آمریکا متهم شدند. قاضی دادگاه این متهمان اما به این نتیجه رسید که دولت این اتهام را از خود ابداع کرده و وسیله انجام آن را نیز فراهم کرده است.

مورد دیگر جوانی به نام رضوان فردوس است که به ۱۷ سال زندان محکوم شده است. فردوس به اتهام برنامه‌ریزی برای حمله به پنتاگون و ساختمان کنگره با یک هواپیمای مدل حاوی مواد منفجره، بازداشت و محاکمه شد.

به نقل از دیده‌بان حقوق بشر، یک کارمند اف‌بی‌آی به پدر رضوان فردوس گفته بود که پسر او "به وضوح" مشکل روانی دارد. این مشکل اما مانع آن نشده است که مأموران مخفی اف‌بی‌آی از این فرد برای طراحی یک عملیات چشم بپوشند.

"تروریست‌هایی در لیست انتظار"

اریک هولدر، دادستان کل آمریکا همواره تأکید کرده است که تحقیقات محرمانه اف‌بی‌آی در نبرد با تروریسم "غیرقابل چشم‌پوشی" است.

هولدر در جریان یک سفر رسمی به نروژ در اوایل ژوئیه (ماه جاری میلادی) گفته بود: «این عملیات‌ها با احتیاط‌ ویژه و دقت فراوان اجرا می‌شوند.»

او افزوده بود که اف‌بی‌آی برای اجرای این عملیات‌ها اطمینان حاصل می‌کند که مظنونان به انجام اقدامات تروریستی ترغیب نمی‌شوند.

در مقابل دیده‌بان حقوق بشر خواستار آن شده است که دولت آمریکا این نوع عملیات‌ها را متوقف کند و از برخورد با مسلمانان این کشور مانند "تروریست‌های در لیست انتظار" دست بردارد.

DW.DE

هواپيماي ساقط شده مالزیایی تنها مي توانسته از سوي يک سلاح فوق پيچيده مورد اصابت قرار گرفته باشد.

ukraine_malays.jpg

از نظر کارشناسان آمريکايي، هواپيماي ساقط شده تنها مي توانسته از سوي يک سلاح فوق پيچيده مورد اصابت قرار گرفته باشد. وال استريت ژورنال روز جمعه نوشت، موشک هاي قابل حمل بر روي دوش افراد، توان اين را ندارند که هواپيمايي در ارتفاع ۱۰ کيلومتري زمين را هدف گيرند.

جنجال بر سر سقوط هواپيماي مسافر بري خطوط هوايي مالزي در شرق اوکراين همچنان ادامه دارد.

يک پرواز خطوط هوايي مالزي با ۲۹۸ نفر سرنشين روز پنج شنبه هفته گذشته هنگام گذر از آسمان اوکراين در اثر اصابت موشکي که به سويش شليک شده بود سقوط کرد. تمام سرنشينان اين هواپيما جان باختند. هنوز هيچ کشور يا گروهي مسئوليت اين اقدام را بر عهده نگرفته، اما شبه نظاميان مورد حمايت روسيه در چند روز گذشته بيش از همه انگشت اتهام را به سوي خود ديده اند. باراک اوباما به طور غيرمستقيم، روسيه را در موضوع سقوط هواپيماي مسافربري در شرق اوکراين مسئول دانست. اوباما نامي از پوتين نبرد اما يادآوري کرد که جدايي طلبان مخالف دولت کي يف بدون پشتيباني روسيه قادر به چنين کاري نبودند. موضوع سقوط هواپيما در جلسه ويژه شوراي امنيت نيز به بحث گذاشته شد. سامانتا پاور، نماينده آمريکا در سازمان ملل پيش تر بر نقش روسيه در سقوط پرواز ام اچ 17 تاکيد کرده و گفته بود: «ما نمي توانيم نقش روسيه در کمک به جدايي طلبان را ناديده بگيريم.» روز جمعه اعلام شد که مخالفان دولت کي يف، هر دو جعبه سياه هواپيماي مالزيايي را در دونتسک پيدا کرده اند.

شايع شده بود که آنها جعبه ها را به روسيه تحويل داده اند اما سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه اين خبر را مهمل خواند. تا عصر جمعه، بقاياي اجساد ۱۸۱ نفر از سرنشينان پرواز MH17 توسط امدادگران يافته شد. وزارت کشور اوکراين اعلام کرد که اجساد قربانيان به خارکيف منتقل شده است. بقاياي قربانياني نيز که قابل شناسايي نيستند، براي تعيين هويت به آزمايشگاهي ويژه انتقال يافت. در همين روز، ۲۰ کارشناس «سازمان امنيت و همکاري اروپا» وارد منطقه شدند تا تحقيقات خود را روي لاشه هواپيما و شواهد موجود آغاز کنند. روزنامه هاي گاردين در بريتانيا و فولکس کرانت در هلند، نوشته اند که جدايي طلبان شرق اوکراين مانع کار آنها شده اند. در عين حال يورونيوز درگزارشي متفاوت از همکاري با اين بازرسان خبرداد. کليه کشورهايي که شهروندان شان سرنشين پرواز MH17 بوده اند، تيمي براي تحقيق در اين باره تشکيل داده اند. پوتين هم خواستار پيگيري بين المللي  در اين زمينه شد. از ميان 298 مسافر هواپيما، ۸۰ نفرشان کودک بوده اند. ۱۸۹ نفر از سرنشينان هلندي و بقيه از استراليا، بريتانيا، آلمان، مالزي، اندونزي، بلژيک، فيليپين، کانادا و نيوزلند بودند. مليت ساير مسافران هنوز روشن نيست. ولاديمير پوتين خواستار آتش بس در شرق اوکراين و گفت وگوي طرفين با يکديگر شد. او در نشست کابينه روسيه در روز جمعه با اعلام يک دقيقه سکوت به ياد قربانيان، تاکيد کرد که تحقيق در مورد چگونگي ماجرا تنها در آرامش ميسر خواهد بود.

از نظر کارشناسان آمريکايي، هواپيماي ساقط شده تنها مي توانسته از سوي يک سلاح فوق پيچيده مورد اصابت قرار گرفته باشد. وال استريت ژورنال روز جمعه نوشت، موشک هاي قابل حمل بر روي دوش افراد، توان اين را ندارند که هواپيمايي در ارتفاع ۱۰ کيلومتري زمين را هدف گيرند. جدايي طلبان اوکراين هنوز به اين ادعاها واکنشي نشان نداده اند.

با اين حال، وزارت دفاع روسيه در بيانيه اي کشورهاي غربي را متهم کرد که عليه آن کشور "جنگ تبليغاتي" به راه انداخته اند و به دولت اوکراين گفته است که به جاي متهم کردن جدايي طلبان به دست داشتن در اين سانحه هوايي، توضيح دهد که سيستم دفاع هوايي اوکراين در منطقه مشغول چه کاري بوده است و چرا به هواپيماي مالزيايي اجازه داده شده بود به منطقه اي نزديک شود که درگيري در آن در جريان بود. سخنگوي وزارت دفاع روسيه نيز تاکيد کرد که کشورش هيچ سيستم دفاع هوايي يا جنگ افزار پيشرفته ديگري در شرق اوکراين ندارد.

100 پژوهشگر مشهور قرباني سقوط هواپيماي مالزي

در همين حال به گزارش مهر خبر مرگ 298 سرنشين هواپيماي مسافربري خطوط هوايي مالزي در حالي منتشر شده است که حدود 100 نفر از مسافران هواپيماي مالزي جزو فعالان و محققان مبارزه با ايدز و در حال ساخت واکسني عليه بيماري ايدز بودند.در اين ميان رئيس پيشين جامعه بين المللي ايدز نيز در ميان قربانيان است که به همراه ديگر محققان عازم ملبورن براي حضور در يک کنفرانس بين المللي بودند.

خراسان

BRIcs-2.jpg

پوتین: برنامه‌ای برای تشکیل یک ائتلاف سیاسی یا نظامی با گروه "بریکس" مدنظر نیست

رئیس‌جمهوری روسیه ضمن اعلام اینکه کشورهای عضو گروه "بریکس" خواستار به چالش کشیدن سیاست‌های مستقل آمریکا در سیستم اقتصاد بین‌المللی هستند، تاکید کرد، برنامه‌ای برای ایجاد یک ائتلاف نظامی یا سیاسی با اعضای بریکس مدنظر نیست.

رئیس‌جمهوری روسیه ضمن اعلام اینکه کشورهای عضو گروه "بریکس" خواستار به چالش کشیدن سیاست‌های مستقل آمریکا در سیستم اقتصاد بین‌المللی هستند، تاکید کرد، برنامه‌ای برای ایجاد یک ائتلاف نظامی یا سیاسی با اعضای بریکس مدنظر نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در مصاحبه‌ای اقتصادی با خبرگزاری ایتارتاس گفت: کشورهای برزیل، روسیه، هند، آفریقای جنوبی و چین عضو بریکس به دنبال منافع استراتژیک هستند و اولین این موارد، اصلاح سیستم پولی و مالی جهان است. در حال حاضر این سیستم پولی برای کشورهای بریکس ناعادلانه است و به همین دلیل ما بایستی نقش فعال‌تری را در سیستم سیاستگذاری در صندوق بین المللی پول و بانک جهانی ایفا کنیم. سیستم بین‌المللی پول خود بر دلارهای آمریکا وابسته است و کشورهای عضو بریکس می‌خواهند این روند تغییرکند.

پوتین ادامه داد: در جهان مدرن، فاکتور مرزهای مشترک نقش تعیین کننده نیست بلکه پروسه‌های جهانی کشورها را برای به چالش کشیدن مشکلات و سهیم شدن در آن‌ها ترغیب می‌کند.

وی افزود: یک مساله مشترک دیگر تقویت اجرای قانون بین الملل و نقش رهبری سازمان ملل در سیستم بین‌المللی است. بدون جایگاه اصلی روسیه و چین در مساله سوریه در شورای امنیت سازمان ملل، سناریوی امنیتی و عراق بار دیگر تکراری شد و درباره اقتصاد کشورهای عضو بریکس، ضرورت مدرنیته شدن زیر ساخت‌ها اهمیت دارد. تلاش‌ ما برای ایجاد یک بانک توسعه با هدف گسترش همکاری‌ها در این زمینه بوده است.

مساله مهم دیگر ایجاد منابع ذخایر خارجی برای بریکس است این امر به کشورهای عضو کمک می‌کند تا مشکلات و چالش های اقتصادی مشترکشان را حل و فصل کنند.

پوتین تاکید می‌کند که بانک توسعه و ایجاد منافع ذخایر خارجی در گام‌های عملی خود قرار دارد و هدفش تقویت ساختار مالی بین‌المللی و ایجاد توازن و عدالت بیشتر است.

وی ادامه داد: فرصت‌های همکاری یک ضرورت مهم هستند. بریکس، بازاری با سه میلیارد مصرف کننده است. کشورهای عضو دارای مقادیر قابل توجهی ذخایر معدنی و طبیعی و تکنولوژی با ثبات، ظرفیت‌های بالقوه، صنعتی و مالی هستند. مورد دیگر، تلاش برای برگزاری نشستی درباره تحریم‌های یکجانبه است. در حال حاضر، روسیه با تحریم‌هایی از جانب آمریکا و متحدانش مواجه است. ما از شرکای بریکس خود به خاطر انتقاد از چنین تحریم‌هایی علیه مسکو قدردانی می‌کنیم. ما باید به دنبال سیستمی باشیم که به ما کمک کند تا در مقابل این تحریم‌ها و لطمات ناشی از آن زمین نخوریم.

رئیس جمهوری روسیه گفت: همکاری در ایجاد قوانینی مسئولیت پذیر در زمینه ارتباطات جهانی یک مساله مهم دیگر است. چنین قوانینی بایستی بر مبنای احترام به یکپارچگی کشورها، عدم دخالت در امور داخلی، احترام به حقوق بشر و آزادی و برابری تمام کشورهای عضو در مدیریت اینترنت و فضای مجازی باشد. اقدامات ما باید در راستای تقویت موضع کشورهای بریکس در حیطه امنیت اطلاعات بین‌الملل باشد. ما به دنبال شکل دادن سیاست مشترک اطلاعاتی در حیطه بین‌الملل در حمایت از فعالیت‌های بریکس و ارایه یک تصویر موجه از این کشورها در عرصه بین‌الملل هستیم. به عقیده من، زمان آن فرا رسیده تا نقش بریکس در سطح جدیدی مطرح شود و همکاری ما در سیستم مدیریت جهانی با تحولات پایدار صورت گیرد

ایسنا

legrain-2.jpg

جان فرانسوا لگرن در مصاحبه با لوموند: جنگ را اسرائیل آغاز کرد

جنگ را حماس شروع کرد یا اسرائیل؟ اینگونه القا شده که راکت های شلیک شده از سوی حماس منشا حملات سنگین چهار روز اخیر اسرائیل به مردم غزه است. حملاتی که اکنون بیش از صد کشته بر جای گذاشته و انتظار می رود تعداد کشته ها و زخمی ها نیز افزایش یابند. بسیاری از رسانه ها غربی گزارش های خود را با شلیک راکت های حماس شروع می کنند.راکت هایی که به زعم این رسانه ها خیابان ها را خلوت کرده، اسرائیلی ها را به پناهگاه فرستاده و امنیت آنها را سلب کرده است. اما آمار منتشر شده نشان می دهد تا کنون تعدادی اندک از اسرائیلی ها به صورت سطحی زخمی شده اند. طبق ادعای مقامات نظامی اسرائیل بیش از ۹۰ درصد راکت ها شناسایی شده اند. اما از آن سو کودکان و زنان غزه ای به وفور کشته و زخمی شده اند.

جان فرانسوا لگرن مورخ و پژوهشگر که در موسسه پژوهش ها و مطالعات جهان عرب و اسلام فعالیت می کند نظری متفاوت با رسانه های غربی دارد. او در مصاحبه با لوموند منشا جنگ را نه حماس که اسرائیل می داند.

در نظر این مورخ ، حماس عامل ربودن سه نوجوان اسرائیلی نبوده. او معتقد است اوصولا حماس در ماه های اخیر علاقه ای به راه اندازی جنگ با اسرائیل نداشته است. اما به رغم اینکه حماس دخالت خود را در کشتن این سه نوجوان اسرائیلی رد کرده کرانه باختری در طول سه هفته اخیر زیر سنگین ترین حملات هوایی اسرائیلی ها قرار داشته است. هدف این حملات نیز نابودی ساختار دفاعی حماس بوده. در طول این سه هفته هم حماس تحرک خاصی انجام نداد. تنها چند راکت شلیک شد که مسئولیت انها را نیز بر عهده نگرفت .

اسرائیل آتش بس را نقض کرد

فرانسوا لگرن با تاکید بر اینکه حماس نمی خواسته وضعیت بحرانی بشود به زمان حملات راکتی این گروه اشاره می کند. هفتم ژوئیه زمانی که هفت مبارز حماس در حمله اسرائیل کشته شدند. حماس کشته شدن این هفت مبارز را به عنوان تخطی اسرائیل از آتش بس دانست، آتش بسی که در نوامبر ۲۰۱۲ با مشارکت مصری ها میان آنها و اسرائیل به امضا رسیده بود. توافقنامه ای که قرار بود طبق آن هیچ یک از طرفین علیه یکدیگر عملیاتی را انجام ندهند. در این روز بود که حماس و شاخه نظامی اش عز الدین قسام تصمیم گرفت به حملات اسرائیل پاسخ دهد.

حماس یکدست نیست

لگرن سپس به اختلافات اساسی در حماس اشاره می کند. در نظر او هم اکنون میان گرایش های مختلف در حماس گفت و گوهایی در جریان است. در مورد انعقاد توافقنامه آشتی با محمود عباس و فتح نیز اختلافات شدید وجود دارد. اما همه گرایش ها در مورد ضرورت پاسخ به سطحی از خشونت اسرائیل اتفاق نظر دارند. سطح این پاسخ نیز به سیاست اسرائیل بستگی دارد.

ایران علاقه ای به بالا رفتن تنش ندارد

لگرن سپس به ارتباط حماس و جهاد اسلامی اشاره می کند و معتقد است جهاد اسلامی بازیگری مهم در فلسطین است که در سال ۲۰۱۲ به اندازه یا حتی بیشتر از حماس نیز راکت شلیک کرد. او می گوید جهاد اسلامی به ایران نزدیک است اما ایران هیچ علاقه ای به بالا رفتن آتش جنگ ندارد زیرا مذاکرات حساسی را با غربی ها در مورد پرونده هسته ای انجام می دهد. به اعتقاد این کارشناس مسائل جهان عرب میان حماس و جهاد اسلامی اختلاف و رقابت وجود دارد. جهاد اسلامی منتقد فرآیند صلح اسلو است و بر عکس حماس، در انتخابات تشکیلات خودگردان شرکت نکرد. این گروه هیچ گاه در پی توسعه شبکه های همکاری نبوده زیرا همیشه می خواسته آوانگارد باشد و از گروه های کوچکی نیز تشکیل شده است. لگرن این را هم اضافه کرده گروه های ناسیونالیستی هم هستند که به سوی اسرائیل راکت شلیک می کنند.

لگرن در پاسخ به پرسشی در مورد فراخوان عبدالمرزوق معاون رئیس دفتر سیاسی حماس برای راه اندازی انتفاضه سوم و امکان تحقق آن گفته است:” من به راه اندازی انتفاضه سوم اعتقادی ندارم.” او می گوید دردسامبر ۲۰۰۸ و نوامبر ۲۰۱۲ در جریان حملا ت اسرائیل خیزشی رخ نداد. به اعتقاد او میان نواز غزه و سایر مناطق فلسطینی نیز یک گسست شکل گرفته و حتی این گسست بر افکار عمومی فلطسین نیز تاثیر گذاشته و نوعی محلی گرایی در این کشور نیز رخ اده است.

عاقبت چه خواد شد؟

پاسخ لگرن به ین پرسش این هست: حماس عقب نخواهد نشست. در تهدید های حماس میزانی از بلوف وجود دارد اما حماس توانایی ضربه زدن را نیز دارد. همچنانکه شلیک به تل آویو و بیت المقدس این ظرفیت ها را نشان داد. لگرن می گوید به رغم هزینه های سنگین تحمیل شده حماس تسلیم نخواهد شد و از حمایت مردم و سایر جریانهای فلسطین نیز بهره خواهد گرفت. سطح بالای خشونت اسرائیل و اهمیت مسئله زندانیان فلسطینی برای مردم فلسطین که حماس به نوعی سخنگوی آنهاست باعث می شود حمایت ها نیز افزایش یابد.

لگرن سپس در مورد زمان توقف این جنگ نیز به انفعال کشورهای غربی و همسایه فلسطین اشاره می کند. او معتقد است آمریکایی ها و اروپایی ها به صدور بیانیه ها اکتفا کرده اند. بر خلاف حسنی مبارک و محمد مرسی روسای جمهور پیشین مصر، السیسی علاقه ای به دخالت در موضوع فلسطین ندارد. شایعات میانجیگری او هم از طرف فلسطینی ها تکذیب شد. محمود عباس هم هیچ کاری نمی تواند انجام دهد. میدان مانور او اندک است. به اعتقاد لگرن اینهم یکی از تناقض های سیاست اسرائیل در فلسطین است که در نهایت به تضعیف محمود عباس منجر می شود. این سیاست های تهاجمی به روند مشروعیت زدایی از عباس کمک می کند.

اسرائیل حماس را تقویت کرده!

لگرن در نهایت معتقد است سیاست های متناقض اسرائیل باعث تقویت حماس هم شده است. به اعتقاد این متخصص مسائل جهان عرب دوره ثبات در حاکمیت حماس بر نوازه غزه بیشتر از دوره خشونتش بوده. حماس در طول این هفت سال، ثبات مورد نظر همسایگاش را فراهم کرده است. به عبارتی سیاست های اسرائیل باعث کارآمدی و تحرک حماس نیز شده است و باعث شده تا حماس در هدف خود نیز یعنی تلاش جدایی غزه از کرانه باختری نیز موفق شود.

ملی مذهبی

ghaze.jpg

تعداد کشته ها و زخمی ها در نتیجه عملیات اسراییل در نوارغزه از هزارنفر تجاوز کرد

خبرگزاری«ریا نووستی»/ تعداد کشته ها و زخمی ها در بین فلسطینی ها طی پنج روز بمباران نوار غزه توسط ارتش اسراییل از هزار نفر تجاوز کرد.

تعداد کشته شدگان در نوار غزه در پنجمین روز حملات اسراییل روز شنبه به 121 نفر رسید و همچنین 920 نفر زخمی شده اند.

به گزارش پزشکان فلسطینی بیشتر قربانیان افراد غیر نظامی هستند.

عملیات نظامی اسراییل علیه نوار غزه که در پاسخ به حملات موشکی از خاک فلسطین آغاز شده، از روز سه شنبه انجام می شود. ارتش اسراییل در جریان این عملیات به حملات گسترده ای از دریا و هوا به نوار غزه دست زده و تاسیسات مختلف از جمله خانه های فعالین حماس و دیگر گروه ها را هدف گرفته است.

با این حال با وجود این که تعداد موشک های پرتاب شده از خاک فلسطین به سوی اسراییل به بیش از 500 عدد رسیده و حملات موشکی ادامه دارد، هیچ کس در اسراییل کشته نشده است. در نتیجه این حملات تنها دو نظامی اسراییلی به سختی زخمی شده و به یک نفر غیرنظامی در شهر اشدود آسیب رسیده است.

ریا نووستی

us-br-3.jpgلندن برنامه داشت که ارتش صد هزار نفری برای سرنگونی رژیم بشار اسد تشکیل دهد

نظامیان بریتانیا دو سال پیش یک برنامه مخفی را برای آموزش و تجهیز ارتش شورشی 100 هزار نفری برای سرنگونی رژیم بشار اسد، رئیس جمهور سوریه آماده کرد.

روز جمعه روزنامه لندنی "تایمز" این مطلب را گزارش داد. طرح برای "پشتیبانی، تجهیز و آموزش" شورشیان توسط ژنرال دیوید ریچاردز، رئیس سابق ستاد دفاع بریتانیا پیشنهاد شد. به گزارش "تایمز"، طرح ریچاردز بیش از حد رادیکال تلقی شد اما هفته گذشته اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده در اصل این طرح را در نظر گرفت و از کنگره ایالات متحده 500 میلیون دلار را برای آموزش شورشیان درخواست کرد.

روزنامه می نویسد که بر اساس این طرح قرار بود که 100 هزار نفر آمورش را در ترکیه ببینند و دولت جدید در تبعید تشکیل شود و سپس این ارتش به محض آماده شدن ارتش 100 هزار نفریی حمله به دمشق، پایتخت سوریه با پوشش جنگندههای غربی و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس آغاز شود و عملیات زمینی توسط سوری ها انجام گردد .

روسیه با مداخله خارجی در بحران سوریه با استفاده از "سناریوی لیبی" به شدت مخالف است.

صدای روسیه

017703083_40300-2.jpg

وزرای امور خارجه ی روسیه، آلمان، فرانسه و اکراین راه های حل و فصل بحران اکراین را مشخص کردند.

مهم ترین آن ، برقراری آتش بس طولانی مدت است شرایطی که باید در مذاکرات مستقیم بین نمایندگان کیف ، رهبران شبه نظامیان جنوب شرقی و واسطه های بین المللی انتخاب شود. مامورین ناظر سازمان امنیت و همکاری اروپا بر رژیم آتش بس و همچنین اوضاع مرزی روسیه، اکراین نظارت خواهند داشت.

روسیه آلمان، فرانسه و اکراین نیروهای خود را برای خاتمه ی درگیری ها در جنوب شرقی اکراین متحد می سازند. روز چهارشنبه، در جلسه ی اضطراری در برلین وزرای امور خارجه چهار کشور تاکید کردند: اولین کاری که باید انجام داد این است که صلح و آرامش را به مردم بازگرداند. اما نه به هر قیمتی.

شرایطی که در طرح صلح پترو پروشنکو مطرح شد یعنی شبه نظامیان در زمان آتش بس باید کشور را ترک کرده و یا سلاح های خود را تحویل داده و منتظر محاکمه باشند، غیر قابل قبول است.

درخواست ها باید برای تمامی شرکت کنندگان در درگیری یکی بوده و خودشان آنرا بپذیرند. تنها در این صورت آتش بس رعایت شده و می توان روند مذاکره در خصوص اقدامات بعدی برای حل و فصل اوضاع در اکراین را آغاز کرد. سرگی لاوروف وزیر امور خارجه ی روسیه خاطر نشان نمود:

تنها بر پایه ی گفتگو مستقیم طرفین درگیر و قبل از همه مقامات اکراین و نمایندگان جنوب شرقی اکراین می توان در خصوص حل و فصل بحران ، شرایط اعلام صلح و اینکه چطور می توان منافع و آرمان های تمامی ساکنین اکراین را به حساب آورد ، توافق کرد. این تنها راه رفتن به جلوست.

ارتباطات تاریخی روس ها و اکراینی ها آنقدر قوی است که خود مردم این یا آن کشور به سختی می توانند ملیت خود را مشخص کنند. بنابراین مردم گرفتار در جنوب شرقی اکراین قبل از همه برای کمک به مسکو مراجعه کردند. و از طریق مرز روسیه – اکراین سیل مهاجرین آغاز شد. مسکو فعالانه از کیف و شرکای غربی خواست که از عملیات های تلافی جویانه در اکراین دست بردارند. اکنون رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین اقدامی بی سابقه انجام می دهد و ناظرین خارجی را به پست های کنترل مرزی دولتی دعوت می کند. تصور می کنیم که این اقدام از درجه ی تنش بکاهد. سرگی لاورف وزیر امور خارجه ی روسیه افزود :

رئیس جمهور روسیه یک بار دیگر ابتکار سازنده ای را در جهت حل اوضاع ، تقویت اعتماد و از بین بردن اتهامات مطرح نمود. روسیه موافق است که مرزبانان اکراینی را در پست های کنترل مرزی روسیه – اکراین و در طرف روسی قرار دهد. البته این تصمیم ممکن است تنها پس از آشتی و اعلام آتش بس صورت گیرد. ما آماده ایم که ناظرین سازمان امنیت و همکاری اروپا را به پست های کنترل مرزی دعوت کنیم.

در جلسه سازمان امنیت و همکاری اروپا وزرا پیشنهاد می کنند که هیاتی برای نظارت بر آشتی تشکیل شود یعنی وقتی که طرفین به چنین توافقی دست برسند. تا نیروهای مخالف نتوانند همدیگر را به خاطر لغو رژیم آتش بس متهم سازند. این نقش در حکم سازمان امنیت و همکاری اروپا نوشته خواهد شد. سرگی لاوروف ، وزیر امور خارجه ی روسیه تاکید کرد که نظارت باید عینی و بی طرفانه باشد.

اکنون مسئله گروه ارتباطی است که در ساختار آن نماینده کیف ، نمایندگان جنوب شرقی ، نمایندگان روسیه و سازمان امنیت و همکاری اروپا جای دارند. این اواخر آنها دو بار دیدار داشتند اما گفتگو به دستور رئیس جمهور اکراین پترو پروشنکو در خصوص آتش بس متوقف شد. در حال حاضر زندگی هزاران ساکن دانباس به اعضای این گروه و توانایی آنها برای توافق و مصالحه وابسته است. نمایندگان شبه نظامیان آمادگی خود را برای گفتگو اعلام کردند. اکنون نوبت کیف است.

صدای روسیه

IMG13041276-2.jpgبا برپائی تظاهرات: مردم اسپانیا خواستار برچیده شدن نظام سلطنتی شدند

هزاران نفر از مردم اسپانیا پیش از ظهر امروز یکشنبه با برپائی تظاهرات در مادرید خواستار پایان دوره سلطنتی در این کشور شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بی بی سی، تنها چند روز پس از آنکه "خوان کارلوس" از پادشاهی اسپانیا کناره گیری کرده و این سمت را به فرزند خود "فلیپ" واگذار کرد، مردم این کشور با برگزاری تظاهرات خواستار پایان دوره پادشاهی شدند.

در این تظاهرات که هم اکنون در خیایان های مادرید در حال برگزاری است مردم خواستار برگزاری همه پرسی برای برچیده شدن نظام سلطنتی در کشورشان شدند.

هر چند فلیپ در میان مردم اسپانیا از محبوبیت خوبی برخوردار است اما رسوائی های مالی که در سال های اخیر گریبان خاندان سلطنتی اسپانیا را گرفته موجب شده تا وی نیز قربانی این موضوع شود.

مهر

173754.jpg

سازمان جهانی کار: وضعیت امنیت اجتماعی در اتحادیه اروپا وخیم است

در حال حاضر در اتحادیه اروپا یکصد و بیست و سه میلیون نفر به لحاظ مسائل تامین اجتماعی با کمبود روبرو هستند که حدود یک چهارم جمعیت کل این اتحادیه را تشکیل می دهتد.

سازمان بین المللی کار (ILO) از وخامت امنیت اجتماعی در اتحادیه اروپا ابراز گلایه کرد.

به گزارش اخبار دریافتی ایلنا، شبکه اول تلویزیون دولتی آلمان، «آ.اِر.دِ» این سازمان که وابسته به سازمان ملل است در گزارش اخیر خود اعلام کرده است خدمات دولتی اجتماعی همزمان با بحران اقتصادی و مالی در اروپا بطور قابل ملاحظه ای با کاهش روبرو شده است.

براساس این گزارش به این چالش باید بیکاری فزاینده در بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، پایین بودن دستمزدها و بالا رفتن مالیاتها را که به فقر و محدودیتهای اجتماعی بیشتر منجر می شود، اضافه کرد.

در حال حاضر در اتحادیه اروپا یکصد و بیست و سه میلیون نفر به لحاظ مسائل تامین اجتماعی با کمبود روبرو هستند که حدود یک چهارم جمعیت کل این اتحادیه را تشکیل می دهتد.

ایلنا

امریکا، ستاره هایی که در حال افول اند !

223067_237.jpg

رسانه آمریکایی بررسی کرد؛ دلایل جدی نگرفتن خط قرمز آمریکا از سوی چین

یک رسانه آمریکایی با پرداختن به خط قرمزهای تعیین شده از سوی آمریکا برای پکن در دریای چین به بررسی علت اینکه چرا این خطوط قرمز جدی گرفته نخواهند شد پرداخت.

به گزارش خبرگزاری مهر، رسانه آمریکایی بریت بارت در مطلبی به بررسی دلایل جدی گرفته نشدن خط قرمز آمریکا از سوی چین پرداخت.

در این مطلب با اشاره به اظهارات وزیر دفاع آمریکا که دیروز بعد از سخنان شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در سنگاپور درباره اقدامات چین در دریای چین گفت: ما بارها به وضوح گفته ایم که در مناقشات ارضی در کنار هیچ طرفی نمی ایستیم اما قویا با توسل به ارعاب و زور برای پیشبرد ادعاها مخالفیم.

چاک هیگل در ادامه در اظهاراتی که نویسنده مطلب از آن به عنوان تعیین" خط قرمز" برای چین از سوی آمریکا در دریای چین نام می برد، افزود: ما با هرگونه تلاش از سوی هر کشوری که باشد چه کشور بزرگ چه کشور کوچک برای ایجاد محدودیت برای پرواز هواپیماها و کشتیرانی چه نظامی و چه غیرنظامی مخالفیم. آمریکا در مواردی که اصول بنیادین حقوق بین الملل نقض شود اینگونه اقدمات را نادیده نخواهد گرفت.

نویسده مطلب در ادامه می نویسد: مشکل اینجا است وقتی که آمریکا خط قرمز تعیین می کند دیگر بسیاری در جهان آن را جدی نمی گیرند و به آن اهمیتی نمی دهند، زیرا آنها تجربیات تعیین خط قرمز از سوی آمریکا در سوریه و الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه و همچنین الحاق بسیاری از قسمت ها در دریای چین به خاک این کشور را شاهد بوده اند.

نویسنده همچنین با اشاره به سخنان اخیر باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا درباره سیاست خارجی آمریکا را نشان دهنده دانش ضعیف وی از تحولاتی که در جهان جاری است می خواند.

نویسنده در پایان با اشاره به یک گفته آبراهام لینکن خطاب به چاک هیگل و اوباما می گوید: وقتی نمی توانی کاری انجام دهی و سخنت باعث از بین رفتن تمام تردیدها می شود بهتر است ساکت بمانی.

مهر

zed-havaei.jpg

واشنگتن پست فاش کرد: پنتاگون به مخالفان سوری سامانه‌های ضد هوایی داده است

روزنامه واشنگتن پست آمریکا از تحویل موشک‌های ضد هواپیما از سوی پنتاگون به برخی گروه‌های معارض سوری خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، روزنامه واشنگتن پست به نقل از برخی منابع در وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) فاش کرد که به تازگی برخی گروه‌های وابسته به ارتش آزاد سوریه از سوی آمریکا تعداد محدودی سامانه‌ موشکی ضد هواپیما دریافت کرده‌اند که گمان می‌رود از نوع " اف‌آی‌ام -۹۲ استینگر" باشد.

بنا به نوشته این روزنامه سامانه‌های موشکی مذکور به یگان‌هایی از ارتش آزاد سوریه داده شده است که از نظر آمریکا معتدل‌تر هستند و از انضباط داخلی بیشتری برخوردارند.

پیشتر آمریکا به مخالفان سوری سامانه‌های موشکی تاو که موشک‌های موثری برای از بین بردن تانک‌ها و تاسیسات زرهی محسوب می‌شوند، داده بود که مخالفان با استفاده از این سامانه‌ها تاکنون چندین دستگاه تانک ارتش سوریه را منهدم کردند.

این اولین بار است که ارتش آمریکا مخالفان سوری را به موشک‌های ضد هواپیما مسلح می‌کند. پنتاگون بیم آن دارد که موشک‌های ضد هواپیما در سوریه به دست گروه‌های تندرو بیفتد که این امر امنیت هوایی منطقه را تهدید خواهد کرد.

استینگر یک سامانه موشکی زمین‌به‌هوای دوش‌پرتاب است که توسط شرکت ریتیون در آمریکا و شرکت ای‌ای‌دی‌اس آلمان تولید می‌شود. این سلاح سبک و با کاربردی آسان است که قادر است یک جسم پروازی را در محدودهٔ ۴۸۰۰ متری و در ارتفاع ۱۸۰ تا ۳۸۰۰ متری مورد اصابت قرار دهد.

ایسنا

R.ru.jpgمعاملۀ گاز روسیه و چین غربی‌ها را به چالش می‌کشد

بعد از یک دهه مذاکره و چانه‌زنی، سرانجام روسیه و چین یک قرارداد عظیم گازی امضا کردند که بر اساس آن، روسیه طی سی سال، معادل چهارصد میلیارد دلار گاز به چین خواهد فروخت. این در حالی است که مسکو اروپایی‌ها را تحت فشار قرار داده و آنها را تهدید به بستن شیرهای گاز می‌کند.

امروز، چهارشنبه، در شهر شانگهای، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و همتای چینی‌اش، شی جین پینگ، قراردادی را امضا کردند که در آن، روسیه تعهد می‌کند که از سال ٢٠١٨ به بعد و حداقل برای یک دورۀ سی ساله، به چینی‌ها گاز بفروشد. کل معامله برای این مدت سی ساله، حدود چهارصد میلیارد دلار برآورد شده است.

این قرارداد چند ساعت بعد از آن امضا شد که مقامات اروپایی از ولادیمیر پوتین خواستند تعهدات خود را برای تحویل گاز به اروپا محترم بشمارد. مسکو تهدید کرده که اگر تا دوهفتۀ دیگر دیرکرد پرداختی‌های اوکراین جبران نشود، شیرگاز را خواهد بست.

لوله‌های گاز روسی ابتدا به اوکراین و سپس به کشورهای اروپای غربی می‌رود.

اتحادیۀ اروپا حدود یک‌چهارم گاز مصرفی خود را از روسیه وارد می‌کند: نصف این مقدار، باید از خاک اوکراین بگذرد.

اینک خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا به پوتین نامه نوشته و از او خواسته که حداقل تا زمانی که مذاکرات سه‌جانبه میان اتحادیه اروپا، اوکراین و روسیه ادامه دارد، شیر گاز را نبندد.

امضای قرارداد با چین را باید موفقیت دیگری برای ولادیمیر پوتین دانست. بعد از نزدیک به ده سال گفتگو و رایزنی و تردید، این قرارداد درست زمانی به امضا رسید که روسیه در جنگ قدرت با اروپایی‌ها و آمریکا است و اوکراین نیز در این میان به گروگان تبدیل شده است.

در واقع پوتین قصد دارد به غربی‌ها نشان دهد که برای فروش گاز نیازی به آنها ندارد و قادر است مشتریان دیگری پیدا کند.

با این حال، مقدار گازی که روسیه به چین خواهد فروخت بسیار کمتر از آن چیزی است که کشورهای اروپایی می‌خرند. در واقع، در ترازوی اقتصادی روسیه، اتحادیۀ اروپا به آسانی جایگزین نخواهد یافت.

Fr

Behbad-2.jpgامضاء سند قتل آمریکایی های مظنون به تروریسم دردسر تازه اوباما

دولت آمریکا تحت فشار است سندی را مربوط به قتل آمریکاییهای مظنون به تروریسم با هواپیماهای بدون سرنشین منتشر کند.

به گزارش شبکه تلویزیونی پرس تی وی ، با افزایش فشار افکار عمومی و قانونگذاران در آمریکا وزارت دادگستری آمریکا سندی را منتشر خواهد کرد که قبلا محرمانه محسوب می شد. این سند مربوط به استفاده از حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا برای کشتن اتباع آمریکایی است.

یک مقام آمریکایی که نامش را فاش نکرده است در این سند مقررات مربوط به قتل آمریکاییهای مظنون به تروریسم در خارج از این کشور است.

درخواست برای انتشار این سند پس از آن مطرح شد که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا دیوید بارون را به عنوان نامزد جنجال برانگیز برای پست قضاوت در دادگاه استیناف معرفی کرد. او یکی از نویسندگان این سند است.

برخی این سند را سند قتل می نامند. قانونگذاران از هر دو حزب تاکید کرده اند با فرد مورد نظر رئیس جمهور مخالفت می کنند مگر اینکه این سند علنی شود.

تا اینجا کاخ سفید اجازه داده است فقط چند سناتور خاص و آن هم پشت درهای بسته این سند را مشاهده کنند. برنامه ترورهای آمریکا با هواپیماهای بدون سرنشین هم در داخل و هم در سطح بین المللی انتقادات زیادی به همراه آورده است.

لاشل رادی فعال ضد ترور با هواپیماهای بدون سرنشین گفت در این حملات غیرنظامیان زیادی کشته می شوند که اصلا ربطی به تروریسم ندارند و هیچ تهدیدی برای آمریکا ندارند.

کاخ سفید سال گذشته اذعان کرد حملات هواپیماهای بدون سرنشین چهار شهروند آمریکایی را در یمن کشته است که از جمله آنها انور العولقی و پسرش بود. آمریکا همچنان استفاده از این روش را برای کشتن جنگجویان مخالفان آمریکا توجیه می کند.

لاشل رادی گفت برنامه ترورهای آمریکا با هواپیماهای بدون سرنشین در دراز مدت به امنیت ملی آمریکا آسیب می زند و جان عده زیادی انسانهای بی گناه را در سراسر جهان می گیرد.

یک دادگاه فدرال امسال حکم داد سیا، وزارت دفاع و وزارت دادگستری مجبور نیستند به درخواستها برای انتشار اسناد مربوط به قتل با هواپیماهای بدون سرنشین که بر اساس قانون آزادی اطلاعات باید انجام شود، پاسخ دهند.

خبرآنلاین

ch-ro.jpg

چین در پی ایجاد ساختار جدید همکاری امنیتی بدون آمریکا است

خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: اظهارات رئیس جمهوری چین در نشست شانگهای نشان دهنده تلاش بی وقفه پکن یعنی رقیب استراتژیک واشنگتن برای کاهش نقش آمریکا در منطقه است.

نشست سران کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادسازی در آسیا موسوم به سیکا با محوریت گفتگو درباره بحران سوریه، اوکراین و موضوع همکاریهای امنیتی در آسیا درحالی برگزار شد که اکثر رسانه های غربی تلاش چین برای کاهش نقش آمریکا در منطقه و قرارداد گازی میان مسکو و پکن را تیتر کردند.

تلاش مسکو و پکن برای انعقاد توافق گازی

"بیزنس ویک" در گزارشی تحت عنوان "روسیه به دنبال قرارداد گازی با چین در نشست سران شانگهای است"، به اظهارات مدیر اجرایی گازپروم پرداخت و نوشت مسکو و پکن در پی دستیابی به توافق گازی هستند.

در همین حال "ایکاترینا رودینا" یک تحلیلگر نفتی و گازی در مسکو اعلام کرد که هنوز درباره دستیابی به توافق گازی گازپروم با چین پس از یک دهه مذاکرات امیدواریم.

رویترز و خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی به اظهارات معاون نخست وزیر روسیه پرداخته و گزارش دادند مسکو امیدوار به انعقاد قرارداد گازی با چین در ساعات آتی است.

در همین راستا "بلومبرگ" گزارش داد که توافق گازی میان دو کشور امضا شد.

چین در پی ایجاد ساختار جدید همکاری امنیتی بدون آمریکا است

دیلی میل نیز با پرداختن به محور مذاکرات نشست سران شانگهای گزارش داد که چین برای ایجاد ساختار جدید همکاری امنیتی با ایران و روسیه نه ایالات متحده آمریکا در تلاش است. این گروه که در دهه 1990 میلادی شکل گرفته، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

در ادامه این گزارش به اظهارات شی جینپینگ رئیس جمهوری چین در مراسم گشایش نشست شانگهای پرداخته شده و آمده است که چین، روسیه و ایران نیازمند گسترش همکاریهای امنیتی و ایجاد ساختار جدید در روابط خود هستند.

رئیس جمهوری چین این اظهارات را در حضور رئیس جمهوری ویتنام، فیلیپین، ژاپن و بیش از 40 کشور و سازمان دیگر مطرح کرد و در این سخنرانی اشاره ای به آمریکا نکرد.

هشدار پکن درباره ائتلاف علیه چین

شی جینپینگ در این سخنرانی درباره تشکیل اتحاد نظامی برای مقابله با چین هشدار داد و گفت: تقویت قوای نظامی علیه کشوری سوم به نفع امنیت منطقه نیست.

همزمان با افزایش تنش ها میان پکن، ویتنام، فیلیپین و ژاپن، رئیس جمهوری چین وعده حل تنش های ارضی خود با همسایگانش را در دریای جنوبی و چین جنوبی داد.

رئیس جمهوری چین گفت: نمی توانیم تنها در پی تامین امنیت کامل خود یا تنها شماری از کشورها باشیم، درحالیکه ثبات و امنیت در دیگر کشورها حاکم نیست.

آسوشیتد پرس نیز گزارش داد که رئیس جمهوری چین با تاکید بر لزوم ایجاد ساختار جدید آسیایی برای همکاریهای امنیتی بر مبنای یک گروه منطقه‌ ای تاکید کرد که این گروه باید شامل روسیه و ایران باشد و آمریکا جایی در آن ندارد.

رئیس جمهوری قزاقستان نیز در دیدار با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در حاشیه چهارمین نشست سیکا در شانگهای چین اعلام کرد که ایران و کشور متبوعش نقطه نظرات مشترک را در دریای خزر دارند و اختلافات در این زمینه باید از طریق گفتگوها و به روشی قانونی حل شود.

روسای جمهور قزاقستان و ایران همچنین در این دیدار درباره روابط دوجانبه، مسائل منطقه و موضوعات بین المللی گفتگو کردند.

تعهد پاکستان برای تامین امنیت منطقه

رسانه های پاکستانی همچون پاکستان تریبون نیز در گزارشهای متعدد اظهارات مانموهان سینگ نخست وزیر هند را درباره تعهد پاکستان در قبال ثبات و امنیت منطقه تیتر کردند.

مانموهان سینگ تاکید کرد که پاکستان علاقه مند به گسترش روابط دوستانه با کشورهای همسایه است و تصور می کند گسترش مبادلات دوجانبه به خصوص در زمینه اقتصادی و بازرگانی به نفع مردم منطقه است.

مهر

Kastro2.jpgلاوروف: فیدل کاسترو همچنان پیگیر تحولات جهان است

وزیر امور خارجه روسیه در یک برنامه تلویزیونی در رابطه با ملاقات اخیر خود با رهبر پیشین کوبا در سفر به آن کشور گفت: فیدل کاسترو 88 ساله پیگیر تمام اتفاقاتی است که در سراسر دنیا در حال رخ دادن است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، به نقل از خبرگزاری اینترفاکس، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه‌اش با سرگئی بریلیوف در کانال یک تلویزیون روسیه گفت: البته فیدل کاسترو، رهبر پیشین کوبا از نظر جسمانی ضعیف‌تر شده است اما شما باید چشمانش را می‌دیدید. در چشمانش قاطعیت و سرزندگی مشخص بود. چشمان وی برق می‌زد. او هر اتفاقی را که درهر جایی از دنیا بیفتد مو به مو پیگیری می‌کند؛ رخدادهای کریمه، اوکراین، حتی از کشف باکتری‌ای توسط دانشمندان که به کاهش دمای زمین کمک می‌کند،

با خبر است.

وزیر امور خارجه روسیه افزود: کاسترو همچنین قضاوت‌های ماهرانه‌ای درباره اکتشافات گاز و چگونگی تاثیر آن در صنعت انرژی جهان دارد.

وی اظهار داشت: او 88 سال سن دارد و از جراحت‌های عمیقی رنج می‌برد. او کسی است که قطعا در حال حاضر در بهترین شرایط جسمانی‌اش قرار ندارد.

ایسنا

جمهوری های خلق دونتسک و لوهانسک اعلام موجودیت کردند.

lugansk2-2.jpgبدنبال رای 89.7 درصد مردم در دونتسک و 96.2 درصد  مردم در لوهانسک به استقلال این دو استان،

جمهوری های خلقی دونتسک و لوهانسک اعلام موجودیت کردند. جمهوری خلق دونتسک از روسیه خواستار بررسی پیوستن این جمهوری به فدراسیون روسیه شد و جمهوری خلق لوهانسک نیز از سازمان ملل متحد خواستار به رسمیت شناختن استقلال این جمهوری شد.

89.7 درصد از رای دهندگان در رفراندوم برای استقلال دولتی دونتسک رای دادند. رمان لیاگین، رئیس کمیسیون مرکزی انتخاباتی جمهوری خلق دونتسک این مطلب را گزارش داد.

در رفراندوم فقط 10.19 درصد از رای دهندگان رای منفی دادند و 0.74 درصد از رای دهندگان رای ممتنع دادند. بقیه 89.7 درصد از رای دهندگان برای استقلال دولتی دونتسک رای دادند.

رمان لیاگین مهر را در پروتکل کمیسیون مرکزی انتخاباتی در مورد نتایج رای گیری در رفراندوم در مقابل دوربین های شبکه های تلویزیونی گذاشت. پروتکل توسط همه اعضای کمیسیون امضا شد.

در استانهای دونتسک و لوهانسک اوکراین روز یکشنبه رفرانوم در مورد وضعیت مناطق برگزار شد. در این رفراندوم فقط یک مسئله در مورد حمایت از استقلال دولتی جمهوری های خلق لوهانسک و دونتسک مطرح شد. با توجه به داده های نهایی کمیسیون مرکزی انتخاباتی، 96.2 درصد از ساکنان لوهانسک برای استقلال جمهوری خلق لوهانسک رای دادند.

جمهوری خلق دونتسک با توجه به نتایج رفراندوم در مورد وضعیت منطقه، خود را یک کشور مستقل اعلام کرد. روز دوشنبه دنیس پوشیلین، یکی از روسای دولت موقت جمهوری خلق دونتسک این مطلب را گزراش داد .

روز دوشنبه پوشیلین بیانیه جمهوری خلق دونتسک را خوانده است: مردم جمهوری خلق دونتسک با توجه به نتایج رفراندوم روز 11 مه 2014 و بر اساس اعلامیه حاکمیت جمهوری خلق دونتسک اعلام دارد که جمهوری خلق دونتسک از این به بعد یک کشور مستقل است".

در بیانیه آمده است: "با توجه به خواست مردم جمهوری خلق دونتسک و برای بازگرداندن عدالت تاریخی از فدراسیون روسیه تقاضا می کنیم که مسئله الحاق جمهوری خلق دونتسک به فدراسیون روسیه بررسی شود".

جمهوری خلق لوهانسک از سازمان ملل متحد خواهان به رسمیت شناختن استقلال

جمهوری خلق لوهانسک (استقلالش در نتیجه رای گیری در همه پرسی روز 11 مه اعلام شد) قصد دارد از سازمان ملل به رسمیت شناختن بین المللی دریافت کند. روز دوشنبه واسیلی نیکیتین، دبیر مطبوعاتی ارتش جنوب شرقی این مطلب را به خبرنگاران گزارش داد.

وی گفت: "ما درخواست نامه به رسمیت شناختن را برای سازمان ملل متحد و جامعه بین المللی آماده می کینیم".

نیکینین همچنین اظهار داشت که جمهوری خلق لوهانسک قصد ندارد در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین برنامه ریزی شده برای 25 مه شرکت کند.

روز یکشنبه در استان های دونتسک و لوهانسک رفراندوم در مورد تعیین وضعیت مناطق برگزار شد. در برگ رای فقط یک سوال در مورد حمایت از استقلال دولتی جمهوری های خلق دونتسک و لوهانسک نوشته شد.

سطح شرکت مردم در رفراندوم در دونتسک تقریبا 75 درصد و در لوهانسک 81 درصد بود. با توجه به داده های نهایی کمیسیون مستقل انتخاباتی 96.2 درصد از شرکت کنندگان در رفراندوم برای استقلال منطقه لوهانسک رای دادند.

صدای روسیه

همه‌پرسی انجام شده در جنوب شرق اوکراین این امر را تأیید کرد که مردم این نواحی می‌خواهند آزاد و در صلح و صفا زندگی کنند

file-19.jpg

اکثر اهالی جنوب شرق اوکراین رأی خود را بر له دولتمداری مستقل مناطق خود بنام جمهوری های خلق دونتسک و لوگانسک دادند.

با وجود ادامه عملیات سرکوبی کی یف 11 مه در روز رفراندوم حضور مردم در آن اقدام از 70 درصد بیشتر بود. مقامات کی یف همه‌پرسی مردمی را قانونی ندانسته اعلام کردند که نتایج همه‌پرسی هیچ نتیجه‌ای در تمامیت ارضی اوکراین نخواهد داشت. ولی این نتیجه نشانه آن است که کشور اوکراین در‌واقع متلاشی شده است.

همه‌پرسی در نواحی صنعتی جنوب شرق اوکراین در تاریخ 11 مه صورت پذیرفته است. در آن برگ رایگیری به زبان روسی و اوکراینی فقط یک پرسش بود: آیا شما سند استقلال جمهوری دونتسک ( یا لوگانسک) را قبول دارید؟ اکثریت شکننده «بله» گفتند. «رومان لیاگین» رئیس کمیسیون انتخاباتی مرکزی دونتسک در کنفرانس مطبوعاتی اظهار کرد:

هر کدام از شما ها یقین حاصل کرده که همه‌پرسی یک اقدام واقعی بود. و هر کس امکان داشته جریان آن در حوزه ها را مشاهده کند. ارقام چنین است: تعداد آرای موافق 89/07 درصد و رأی مخالف – 10/19 درصد بود.

رژیم کی یف سعی کرد از برگزاری رفراندوم ممانعت کند و مردم زیر رگبار مسلسل ها پای صندوق های رأی رفتند. یگان ها، اطراف «اسلاویانسک» را نیز به توپ بستند. نظامیان مسلح گارد ملی سوار بر ماشین‌های زرهی بانکی به «کراسنوارمیسک» رخته شدند. این گارد چندی پیش از ملی گرایان افراطی تشکیل شده بود. آن‌ها ساختمان اداری را بزور گرفتند که در آنجا مردم رأی می‌دادند و با شلیک و تیراندازی مردم را به فاصله راندند و ابتدا به هوا شلیک کرده و بعد از چندی به طرف مردم آتش گشودند و دو رایدهنده در حضور ساکنان و روزنامه نگاران کشته شدند.

ولی با هر شلیک و انفجاری قاطعیت مردم برای ابراز اراده خود فقط بیشتر می شد. مردم بوسیله همه‌پرسی نشان دادند که عزم راسخ دارند عقیده خود را در باره رژیم کی یف و نسبت به افرادی که با انجام کودتای مسلحانه حکومت را تصرف کرده و به افراد ناموافق با سیاست شان ارتش گسیل کردند ابراز کنند. سیاستشناس «ویاچسلاو نیکونوف» معتقد است که همه‌پرسی نشان داد که کی یف و جنوب شرق اوکراین راه‌های متفاوتی دارند. وی گفت:

این رفراندوم صورت پذیرفت و عقیده مردم بوضوح دیده می شود. این گام اول در راه بسوی دولتمداری خاص این واحد های اوکراینی است. البته تعداد این گام ها در آینده بس زیاد است. گمان نمی‌کنم که الان حفظ تمامیت ارضی اوکراین امکان‌پذیر است. مردم نمی‌خواهند زیر بار حکومتی زندگی کنند که آن‌ها آنرا قانونی نمی دانند. فرایندی راه که راه افتاد بازگشت ناپذیر است.

حتی مقامات کنونی اوکراین با این امر موافقت کردند که «بسیاری در استان های دونتسک و لوگانسک به دولت مرکزی اعتماد ندارند» . چنین است گفته «سرگئی پاشینسکی» رئیس موقت دفتر ریاست جمهوری اوکراین . با این حال کی یف نتایج رفراندوم را برسمیت نشناخته و می‌خواهد سازمان دهندگان آنرا سرکوب کند. در غرب هم این بیان اراده مردم را خلاف قانون دانستند. ولی اهالی مناطق لوگانسک و دونتسک اراده خود را آشکارا بیان کردند و نادیده گرفتن آن محال است. مردم جنوب شرق آماده اند با قیمت جان خود از این حق دفاع کنند.

در مسکو به ابراز اراده اهالی استان های دونتسک و لوگانسک با احترام نگریسته بر آن می‌باشند که تحقق بخشیدن عملی به این قصد از طریق متمدنانه و بدون زورگویی و از راه گفت و گو نمایندگان کی یف، دونتسک و لوگانسک صورت پذیرد. در کرملین تأکید کردند که مسکو از همه گونه مساعی میانجیگرانه جهت برقراری چنین مذاکراتی از جمله در قالب سازمان امنیت و همکاری اروپا استقبال خواهد کرد.

صدای روسیه

ok-2.jpg

خشنودی جدایی‌طلبان شرق اوکراین از استقبال از همه‌پرسی استقلال

رفراندوم در شرق اوکراین با صف‌های طولانی رأی‌دهندگان و در آرامش برگزار شده است. در حالیکه رهبران کی‌یف از رفراندوم به عنوان "کمپین بزهکاران" نام می‌برند، رأی‌دهندگان در دونتسک و لوگانسک نسبت به "سرکوبگران" هشدار می‌دهند.

از نخستین ساعات صبح روز یکشنبه (۱۱ مه / ۲۱ اردیبهشت) افرادی که مایل به شرکت در رفراندوم استقلال در دونتسک و لوگانسک بودند در برابر مکان‌های رأی‌دهی منتظر ایستاده بودند.

به گزارش رسانه‌ها، در شهر ماریوپول که ۵۰۰ هزار نفر جمعیت دارد مردم در برابر ۸ محل جمع‌آوری آرا صف‌‌های چند صد نفره بسته بودند. شرکت‌کنندگان در همه‌پرسی‌ای که توسط جدایی‌طلبان طرفدار روسیه سازمان‌دهی شده قرار است نظر خود را درمورد استقلال دونتسک و لوگانسک، واقع در شرق اوکراین را اعلام کنند. روشن نیست این "استقلال" تا چه حد خواهد بود. جمعیت دونتسک و لوگانسک در مجموع ۶ میلیون و پانصد هزار نفر است.

جدایی‌طلبان شرق اوکراین از روند رفراندوم ابراز رضایت کرده‌اند. مسئول برگزاری رفراندوم، الکساندر مالیچین، روز یکشنبه به خبرگزاری اینترفاکس گفت که017628016_40300.jpg در منطقه لوهانسک تا کنون دو سوم واجدین شرکت در انتخابات در رفراندوم شرکت جسته‌اند.

گزارش‌هایی که حاصل برآورد افراد مستقل باشد در دسترس نیست. رفراندوم تا ساعت ۱۰ شب به وقت محلی (۹ شب به وقت اروپای مرکزی) ادامه خواهد داشت.

همه‌پرسی "بزهکاران"

دولت موقت اوکراین از رفراندوم با عنوان "کمپین بزهکاران" نام می‌برد. وزارت امور خارجه اوکراین اعلام کرد: «رفراندومی که در روز ۱۱ مه با کمک مالی کرملین برگزار می‌شود به لحاظ حقوقی بی‌ارزش است و هیچ گونه پیامدی برای تمامیت ارضی اوکراین نخواهد داشت.»

در عین حال رئیس دفتر ریاست جمهوری اوکراین، سرگئی پاشینسکی، به خبرنگاران گفت که اعتماد شهروندان در مناطقی که رفراندوم برگزار می‌شود به دولت در کی‌یف کم شده و "از این رو بایست بتوان به توافقی سیاسی رسید".

در کنار دولت موقت اوکراین، اتحادیه اروپا و آمریکا نیز رفراندوم امروز یکشنبه را غیرقانونی دانسته‌اند و اعلام کرده‌اند که نتیجه آن را به رسمیت نخواهند شناخت.

017628481_40300.jpg

گزارش درباره سربازان آمریکایی در اوکراین

در این میان خبر از درگیری‌های جدید در اسلویانسک میان نیروهای دولت موقت اوکراین و جدایی‌طلبان طرفدار روسیه می‌رسد.

وزیر دفاع اوکراین گفت که نیروهای طرفدار روسیه به واحدی نظامی که از برج تلویزیون اوکراین حفاظت می‌کرد حمله کرده‌اند. یک سرباز بر اثر این حمله زخمی شده است. همچنین طبق اعلام دولت موقت اوکراین بر اثر درگیری‌ها یک پایگاه جدایی‌طلبان و چند ایست کنترل در حومه اسلویانسک و کراماتورسک ویران شده‌اند.

به گزارش روزنامه "بیلد ام زونتاگ"، صدها سرباز آمریکایی از نیروهای نظامی دولت در اوکراین شرقی حمایت کرده‌اند. این روزنامه با استناد به اطلاعات سازمان امنیت آلمان می‌نویسد که حدود ۴۰۰ سرباز آمریکایی شرکت امنیتی خصوصی آمریکایی "آکادمیا" در کنار پلیس وارتش اوکراین می‌رزمند.

به گزارش این روزنامه آلمانی، این مردان مسلح در شهر لوهانسک به عملیات چریکی می‌پردازند. یک سخنگوی "آکادمیا" این خبر را تکذیب کرده است.

شرکت "آکادمیا" در گذشته "بلاک واتر" نام داشت و سربازان واحدهای ویژه ارتش آمریکا آن را تاسیس کرده بودند. سربازان مزدبگیر این شرکت از جمله در جنگ‌های عراق و افغانستان شرکت داشتند. طبق افشاگری‌های ویکی‌لیکس این سربازان در شکنجه و قتل غیرنظامیان در عراق سهیم بودند.

DW.DE

2014-05-11T074843Z_1523645966_GM1EA5B17UV01_RTRMADP_3_UKRAINE-CRISIS-2.JPGاکراین: همه پرسی خودمختاری در دونتسک و لوگانسک

همه پرسی برای خودمختاری در دو منطقه دونتسک و لوگانسک* از صبح روز یک شنبه (یازدهم ماه مه) به وقت محلی آغاز شد.

دولت موقت اکراین، پیش از این، برگزاری همه پرسی خودمختاری از سوی جدائی طلبان طرفدار روسیه را محکوم نموده بود

طرفداران دولت موقت اکراین ضمن همراهی با واکنش دولت موقت اوکراین، همه پرسی روز یک شنبه را تحریم نمودند.

به گزارش فرستاده ویژه رادیوی بین المللی فرانسه به دونتسک، رای گیری برای همه پرسی خودمختاری از ساعت 8 صبح به وقت محلی (5 صبح به وقت گرینویچ) در یکهزار و دویست شعبه رای گیری آغاز شد.

سازماندهندگان این همه پرسی می گویند بیش از هفت و نیم میلیون نفر واجد شرایط رای دادن، سرنوشت آینده منطقه خود را در این همه پرسی رقم خواهند زد.

در همین حال درگیریها در شرق اکراین در منطقه اسلویانسک میان نیروهای طرفدار روسیه و ارتش اکراین امروز یک شنبه نیز ادامه یافت.

بر پایه گزارشهای خبرگزاریهای بین المللی از مراکز رای دهی در دونتسک و لوگانسک، سازماندهندگان همه پرسی به هیچ یک از ناظران اکراینی و بین المللی اجازه ورود به مراکز رای دهی را نداده اند.

روز گذشته، فرانسوا هولاند، رئیس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، برگزاری همه پرسی خودمختاری در اکراین را غیرقانونی اعلام کردند.

Fr

referendum.si.jpg

برگزاری همه‌پرسی استقلال 2 شهر جدایی‌طلب اوکراین در هفته آتی

شورای جمهوری مردمی شهرهای دونتسک و لوگانسک در جنوب شرقی اوکراین اعلام کردند که رفراندوم استقلال طبق برنامه در 11 مه (21 اردیبهشت) برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، به نقل از پایگاه اینترنتی راشا تودی، تصمیم برای برگزاری رفراندوم در موعد مقرر به اتفاق نظر در شورای جمهوری مردمی دوناتسک تصویب شد.

در همین حال شورای جمهوری مردمی شهر لوگانسک در شرق اوکراین نیز اعلام کرد که تصمیم گرفته است تا رفراندوم استقلال را به تعویق نیندازد و آنرا در روز یکشنبه هفته آتی برگزار کند.

این شورا اعلام کرد: انتخابات طبق برنامه انجام می‌شود و صندوق‌های رای‌گیری و برگه‌های مخصوص رفراندوم آماده شده است و هیچ چیز موجب تغییر تصمیم ما نمی‌شود.

این در حالی است که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه روز چهارشنبه از معترضان ضد دولتی درخواست کرد تا رفراندوم استقلال از اوکراین را به تعویق بیندازند که با مخالفت گروه‌های معترض مواجه شد.

​ایسنا

سرکرده گروه بوکوحرام: دختران ربوده شده را در بازار می‌فروشم

017613576_40300-2.jpg

سرکرده گروه افراطی بوکوحرام ضمن قبول مسئولیت ربودن 276 دختر محصل در نیجریه، متعهد شد تا آن‌ها را در بازار بفروشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، به نقل از خبرگزاری فرانسه، "ابوبکر شیکاو"، سرکرده گروه بوکوحرام در فیلمی ویدیویی مسئولیت ربودن 276 دختر محصل نیجریه‌ای در ماه گذشته میلادی را بر عهده گرفته و گفت: من دختران شما را ربودم و آن‌ها را در بازار خواهم فروخت.

گروه بوکوحرام سال‌هاست در شمال نیجریه دست به حملات تروریستی می‌زند اما این آدم‌ربایی بزرگ‌ترین اقدام آن‌ها تاکنون بوده است

شیکاو در ادامه این فیلم گفت: این آدم‌ربایی باعث خشم و عصبانیت مردم شده چرا که این گروگان‌ها برای ما همانند "برده" هستند.

‌این دختران اواسط آوریل سال جاری میلادی ربوده شدند اما دولت نیجریه هنوز هیچ واکنش تهاجمی نسبت به آن نداشته و تنها گودلاک جاناتان، رئیس جمهوری نیجریه متعهد شده تا این دختران را پیدا و آن‌ها را به خانه‌هایشان بازگرداند. وی در یک برنامه تلویزیونی زنده گفت: این دخترها هر کجا که باشند، آن‌ها را پیدا خواهیم کرد.

اما یکی از رهبران معترضان گفت: بانوی اول نیجریه نسبت به این رویداد مشکوک است و گمان می‌کند که این آدم ربایی اصلاً اتفاق نیفتاده است.

‌شیکاو در این فیلم 57 دقیقه‌ای افزود: من یک دختر را از یک مدرسه غربی ربودم و شما مضطرب و نگران شدید. من گفته بودم که آموزش‌های غربی باید پایان یابند. دخترهای شما باید ترک تحصیل کرده و ازدواج کنند.

وی مدعی شد: خدا به من دستور داد آنها را بفروشم، آنها اموال خدا هستند و من دستورات او را اجرا می کنم.

پیش از این گفته شده بود که 53 تن از این دختران توانسته بودند فرار کنند اما هنوز بیش از 276 تن از آن‌ها گروگان هستند.

‌گزارش‌هایی به دست آمده که برخی از آن‌ها را به زور به عقد گروگان گیرها درآورده‌اند و تعداد دیگر را در کشورهای چاد و کامرون به عنوان عروس به قیمت 12 دلار (9 یورو) فروخته‌ شده‌اند.

نیروهای امنیتی و ارتش از چند سال پیش با پیکارجویان "بوکو حرام" درگیر بوده‌اند.